לתרומות לחץ כאן

ספק גריס – ראתה כתם בקינוח שני

שאלה:

שלום רב
אשתי קינחה לאחר הטלת מי רגליים (נניח כשיטת המקילים שאף בסמוך למי רגליים דינו ככתם) וראתה דם ואח״כ שוב קינחה. כזכור לי שהקינוח השני נחשב כראתה כתם בבשרה ואין קולת ״כתם על דבר שאינו מקבל טומאה״ ועל כן נאסר בכגריס. הבעיה היא שהיא השתמשה באותו טישו בשביל שני הקינוחים ועכשיו לא ברור אם היה גריס בקינוח השני או לא. מה הדין בכזה מצב? תודה רבה

תשובה:

אכן כדבריך, אם קינחה רק פעם אחת וראתה דם יש שסברו שהוא כדבר שאינו מקבל טומאה ואין בזה בעיה, אולם אם קינחה וראתה דם ומשום כך קינחה את עצמה פעם נוספת כדי לראות אם יש עוד דם והיה דם יותר משיעור כגריס [קצת יותר מגודל של מטבע שקל], יש להראות את המראה לרב כדי לראות אם זה דם ממש או לא, כי זה כבר נקרא על בשרה. במקרה של ספק יש לנסות לשחזר, באופן עקרוני ספק כתם מותר.

אני בכל מקרה קיבלתי מרבותי גם לגבי כתם ראשון לחשוש כשהוא יותר מגריס.

מקורות:

קינוח דינו ככתמים גם לאחר הטלת מי רגלים, כן דעת רוב הפוסקים דלא כשיטת החוו"ד שמחמיר בזה, [ועל כן אם היה על גבי נייר דינו לחלק מהפוסקים שאינו מטמא כיון שאין הנייר מקבל טומאה, וגם למחמירים דינו ככתם שעל דבר אחר, ולא כשיטת הסד"ט שדעתו שאם נמצא על נייר שמחזיקו ביד שדינו כמקבל טומאה], במקרה והיה קינוח שני, הרי הכתם נמצא על הבשר ולא על הנייר ומשום כך דינו ככתם רגיל ותלוי בשיעור כגריס, כהכרעת רוב הפוסקים בדין כתם על בשרו שמטמא רק בכגריס.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל