לתרומות לחץ כאן

נפילות דעת, בעל תשובה

שאלה:

שלום הרב,

שוב אני מרגיש שאני יותר מדי רצתי, חשבתי שאני מבין דבר מה בעולם האמוני ושוב פעם אני נתקף בהבנה שאיני יודע דבר ואני עדיין מבחינת "חיצוני", חילוני שמחופש. רצתי ללמוד חסידות, ללמוד גמרא, להעמיק בספרות הלכה ושוב פעם אני מבין שאיני יודע דבר ויש דברים שאינני עדיין מצליח ליישם בהלכה למעשה. אני עם כיפה וציצית וזקן, מקיים אורח חיים יהודי אמוני ועדיין מרגיש ינוקא כל כך שמנסה לרוץ לפני שלמד ללכת.

כיצד להתחיל מחדש, להיות שוב כאילו נכנסתי רק היום לעולם התשובה?

מ2021 אני במהלך זה של התשובה, כבר בן 34.

מרגיש לי שאני לא יודע כלום וגם יודע משהו, או חושב שיודע אבל השילוב של שני המצבים חורק.

האם שוב לחזור להלך אט אט, ללמוד רק בשערי הלכה של הרב גרינוולד וללמוד רק פרשת שבוע שניים מקרא ותרגום?

תודה,
מקווה שהייתי מובן,
נמצא במעט משבר.

תשובה:

שלום וברכה ידידי היקר,

יותר מידי אתה שופט את עצמך לחומרא… אתה נהדר!

תמשיך להקפיד ולקיים ולשמור הכל קלה כבחמורה, לגבי מה ללמוד, אינני יודע כמה זמן אתה מקדיש ללימוד, לימוד חסידות וספרי מחשבה הוא אכן קשה ומורכב, אבל ללמוד כל יום קצת הלכה, וליישם כל מה שלומדים, וללמוד קצת גמרא מגילה במהדורת ארטסקרול שיש לך, לאט לאט כל איזה קטע, ואתה יכול לדלג בהתחלה ללמוד מדף ז' שאלו דברי אגדה, ואז לאחר שתתרגל, תחזור לדפים הראשונים, וזה יתן לך גם קצת טעם של גמרא.

בהצלחה רבה מאוד ואל יאוש, אתה מאה אחוז!

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. עצה שלי בתור בעל תשובה עם קצת יותר ותק, ההרגשה הזאת שאתה מרגיש שאתה לא יודע כלום היא יכולה להיות טובה ויכולה להיות לא טובה כמו כל דבר בחיים, השאלה איך אתה לוקח את ההרגשה הזאת לחיי היום יום, לדעתי, כדאי לקחת אותה בצורה היותר טובה – לדוגמה שההרגשה הזאת תדרבן אותך ללמוד יותר לפי יכולותיך (אגב, לפי מה שאתה מתאר אתה באמת מתקדם יפה מאוד, אף אחד לא נהיה הרב מאיר אליהו תוך שנתיים שלוש ואגב גם הוא לא, עם קצת סבלנות והשקעה אתה תראה פירות בבחינת הזורעים בדמעה ברינה יקצורו).
  מה שאני מציע לך שמאוד עזר לי זה להיכנס לישיבה קדושה שתעזור לך להתקדם הלאה בצורה הרבה יותר טובה עם רב שיכיר אותך ויבנה אותך לפי דעת תורה.
  אני אישית הייתי בישיבת אשרי האיש שמתאימה יותר לאנשים כמוך (בעלי תשובה קצת יותר מבוגרים) ואני ממליץ עליה בחום כמובן, אבל אם יש ישיבה אחרת לבעלי תשובה שאתה מכיר ויותר מתחבר אליה כנס לשם.
  העיקר זה לא להתייאש ותמיד להמשיך ללמוד, כל ידיעה שאתה רוכש זה עוד יהלום שאתה מביא לקב"ה.
  ובקשר לדברים שאתה לא מיישם עדיין הלכה למעשה, העיקר שתרצה לקיימם בעתיד גם אם כרגע זה כבד לך, תחשוב על עצמך כמי שיצא מתרדמת ארוכה, לא ישר על ההתחלה מתחילים להרים משקולות של 100 קילו אחרת אתה תקרוס, תתאמן בדברים הקלים ולאט לאט תוסיף עוד ועוד, העיקר שתמיד תעשה את זה מתוך שמחה ורצון.
  אי אפשר לצפות מבן אדם שהיה חילוני להיות חרדי 100% תוך שנתיים, זה תהליך של בנייה, רק תוודא שהבניין שאתה בונה הוא חזק ויציב שכשתבנה את הקומות הבאות הוא יעמוד בעומס בקלות.

 2. ידידי היקר הרב השואל הוא כבר אדם נשוי די טרי וב"ה בשמחה, גם עובד בבית ספר תורני, ולכן ישיבה זו לא אופציה, אבל לדעתי שיעורי תורה בעבר גם אם עייפים זה מרפא לנפש ומאוד מכניס לכל האוירה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל