לתרומות לחץ כאן

להוציא ילד מהמעון בעקבות פיטורין

שאלה:

כבוד הרב שלום וחודש טוב.
אנו הורים לילד בן שנה וחצי ומתגוררים בעיר נתיבות.
בתחילת השנה רשמנו את הילד למעון פרטי בו חתמנו על חוזה אשר מחייב אותנו לתת 12 צ׳קים מראש ואם לא הילד לא יוכל להיות בגן.
רשמנו 12 צ׳קים והבאנו למטפלת על מנת שהילד יהיה רשום בגן.
בעקבות המלחמה פוטרתי מעבודתי ואיני זכאית אף לדמי פיצויים, כעת אין לי משכורת לשלם למטפלת, ביקשתי מהמטפלת להוציא את הילד מהמעון אך היא חייבה אותי להמשיך לשלם על המשך השנה מחיר מלא. (זאת לאחר שלקחה תשלום מלא על החודשיים של המלחמה ללא שהילד נמצא אצלה).
הפשרה שהיא מציעה זה תשלום של חצי מהסכום החודשי עד סוף השנה.
לצערי אין לי יכולת לעמוד בהתחייבות שכזו כשאין לי עבודה ובעלי אברך (שכרגע גם לא מקבל תשלום וכשמקבלים לא מכסה אף את השכירות).
הצגתי את הדברים בפני המטפלת אך היא לא מוכנה להסכם אחר.
אשמח לדעת מה על פי ההלכה אני מחוייבת?
תודה רבה ויישר כח.

תשובה:

שלום וברכה,

לפי הלכה אתם לא חייבים לשלם על תקופת המלחמה שהמעון שובת. ואם המטפלת גבתה תשלום מלא היא צריכה להחזיר כ60% מהתשלום [חצי מפועל בטל]. 

על שאר השנה, אם יש הוכחה ברורה שפוטרת מהעבודה בעקבות המלחמה, ואין לך מקור פרנסה, את לא חייבת לשלם על שאר השנה. אם אין הוכחה שסיבת העזיבה בגלל הפיטורין יש לשלם על חודש אחר מועד העזיבה.

בהצלחה.

מקורות:

אם לא היה אונס ואתם רוצים לעזוב באמצע השנה, נהוג בגן פרטי ומטפלות שאם עוזבים באמצע שנה חייבים לשלם חודש נוסף אחרי העזיבה. מאחר ומצוי שפעמים רבות עוזבים באמצע שנה, בגלל אי התאמה של המטפלת לילד, או שעוברים דירה וכדו', ולכן אם אתם רוצים לעזוב עליכם לשלם חודש נוסף אחרי העזיבה, או שתביאו ילד חלופי.

אם יש לך הוכחה שפוטרת מהעבודה ולכן את לא יכולה לעמוד בתשלום הרי זה אונס ואת יכולה לעזוב מיד בלי תשלום כמבואר בעלון המשפט גיליון מספר 88 עמוד 3 סעיף 4.

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל