לתרומות לחץ כאן

בישול אחר בישול במצקת או צלחת בשבת

שאלה:

שלום כבוד הרב.

כשרוצים להגיש מזון חם ולח בשבת, כמו מרק חם, אפשר להימצא בקלות במצבים בעייתיים לגבי איסור "בישול" בשבת.
כמו למשל:

1) אם המרק חם בחום של "יד סולדת בו", ומשתמשים במצקת, היות ויש חלק מהמרק שבצידי הסיר שהוא לא כל כך חם, וכשמגישים מרק חם על ידי מצקת וממילא מערבבים את המרק, החלק מהמרק שהוא פחות חם יבוא ממילא להתחמם יותר במרכז המרק (שהוא חם יותר), ויתכן שיהיה בזה איסור "בישול" (בידיעה שיש מחלוקת לגבי הגדרת מידת ה-"יד סולדת בו", אם זה 40 מעלות צלזיוס, או 60, או 72, או משהו אחר).

2) כאשר המצקת הוסרה מהמרק, יש עדיין קצת טיפות מרק שנשארות על אותה מצקת, וכשמחזירים אותה בסיר המרק, הטיפות של מרק שנשארו על המצקת יבואו להתחמם עוד פעם (ויש "בישול אחר בישול" בדבר לח).

3) חוץ מזה, אם בצלחת שלי נמצא עוד עקבות של מים קרים או של רוטב קר (למשל), ואני בא להגיש מרק חם בתוך הצלחת הזאת, המים הקרים או הרוטב הקר יבואו להתחמם על ידי המרק, וגם פה נמצאת בעיה של בישול (ויש בישול אחר בישול בלח).

לכן, איך להגיש מרק חם בשבת, בלי לעבור על איסור "בישול"?

תודה מראש.
כל טוב, בשורות טובות, ישועות ונחמות.

תשובה:

שלום וברכה

לגבי שאלתך הראשונה, אין חשש, בודאי לא לאשכנזים אבל גם לא לספרדים. לבני אשכנז, כל עוד זה חם קצת ולא הסתלק בישולו הראשון, גם אם זה לא יד סולדת אין בו בישול אחר בישול [כלל זה יכול להיות לו השלכות גם לגבי שאר שאלותיך]. אבל גם לספרדים אינני מכיר מציאות כזו שאתה מתאר שבאותו מרק חלק רותח וחלק אינו יד סולדת.

לגבי שאר שאלותיך, אכן העיר על כך הגרש"ז אויערבך [הובא בס' מאור השבת], שאם יש שיירי מרק במצקת והם קרים, אין לתחוב אותה כך חזרה לסיר כיון שבזה אתה מבשל את אותם שאריות. אלא שהפוסקים דנו אם צריך ממש לנגב את המצקת או די לנערה, דעת הגרשז"א שדי לנער, וכן כתב בשביתת השבת מבשל ב"ר ס"ק יט, אולם הנהגת החזון איש היתה לנגב, ובס' ארחות שבת פרק א הערה קנז הביא מבגר"ש אויערבך, שאביו הגרש"ז החמיר לעצמו לנגב כוס שיש בה שיירי תה לפני שהערה לתוכה שוב מים חמים.וכן החמיר בשו"ת מנחת יצחק ח"ט סי' ל-לא.

לגבי השאריות בצלחת הדין קל יותר, כיון שהמצקת היא כבר כלי שני ובעצם זה עירוי מכלי שני, וכיון שבלאו הכי השאריות לא חשובות, נראה שפחות יש להחמיר בכך בפרט שלא ניתן לנער ולנגב זה טורח. וכן הקל בזה הגר"ע יוסף.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל