לתרומות לחץ כאן

אני מרגיש שהיטו את הדין לרעתי

שאלה:

שלום וברכה
אני מבין שאני נשמע מוטה ואי אפשר לשמוע צד אחד וכו', אבל אשמח בכל זאת אם יהיה אפשר להתייחס לצד שלי, ובפרט שאין בזה נפק"מ לדינא.
אנסה לקצר – לפני תקופה שכן שלי מכר לי רכב, ובגלל שאנחנו סמוכים זה לזה סמכתי עליו ועל מילתו שהרכב טוב במאה אחוז, ולכן לא בדקתי את הרכב במכון. מיד לאחר הקנייה התברר שהוא שיקר עלי ושהרכב הרוס לגמרי מה שגרם לי לנזק בסך של כ-70,000 ש"ח (!). תבעתי אותו לדין תורה אך בית הדין פסק פשרה וחלוקה, כך שהפסדתי סכום כסף גדול. מפאת קוצר היריעה לא אוכל לפרט את כל הדו"ד. חשוב לציין שכל מהלך הדיון ליווה אותי דיין רציני ומוכר מאוד שהצדיק אותי במאה אחוז, וכששאלתי אותו מדוע הם פסקו כך הוא אמר לי שהדיינים לא התעמקו מספיק בפרטים, ובפרט שזה עולם של רכב שהם לא מכירים אותו לעומק. שוב, יכול להיות שאני נשמע מוטה בגלל שאני צד אחד, אבל אני רק מצטט מה שהוא אמר לי. הדבר גרם לי לכאב לב גדול – כיצד ייתכן מצב כזה שדיינים ת"ח שאומנם יודעים ללמוד, אך מצד שני חסרים כל הבנה בתחום החולין הזה של עולם הרכבים, כיצד הם יכולים בכלל לדון בכאלו דברים?! אפילו בבית משפט מסתמכים על חוות דעת משפטית של מומחה. ממש הרגשתי שנעשה לי עוול גדול. אשמח להסבר מניח את הדעת.

תשובה:

שלום וברכה,

חס וחלילה לומר על הדיינים שהם מטים את הדין! תישוב בהיגיון למה שהם יטו את הדין לרעתך ויצדיקו אותו?!

יש לי את הזכות לשבת בבתי דין, ואני מלווה גם דיני תורה. אני מכיר את הדברים מקרוב ורואים היטיב שאחרי ששומעים שתי צדדים כל התמונה משתנה. ולא אסור לחרוץ דין בשמיעת צד אחד. יתכן והדיין שליווה אותך היה יושב בדיון ושומע את הצדדים היה סובר אחרת. וגם אם הוא סובר שהצדק איתך, יתכן והנושא תלוי לשיקול דעת והדיינים שפסקו לך סבורים אחרת.

על מה שכתבת שהדיינים לא מתמצאים בדברי חולין, אני אישית הרבה מאוד פעמים התייעצתי עם אנשי מקצוע בתחומים רבים. מוסכניקים, חברות ביטוח, אינסטלטור מתווכים פקחי בנייה ועוד ועוד, כך שאפילו שדיינים לא בקיאים בעולם הרכבים, הם אמורים לברר את הדברים.

הרבה הצלחה.

 

מקורות:

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל