לתרומות לחץ כאן

ביטול בשישים

שאלה:

מותר מלכתחילה לאכול מאכל בשרי שבטעות נשפך לתוכו מאכל חלבי באם כמות עד אחד חלקי 60 מכמות המאכל הבשרי, וכך גם להפך, מעט משקה בשרי לכמות חלבית גדולה לפחות פי 60 מהמשקה הבשרי.

ידוע שמלכתחילה, אסור שמצב כזה יקרה, אבל בדיעבד, אחרי שזה עבר קרה, מותר מלכתחילה לאכול את אותו מאכל בשרי שנכנס בו עד אחד חלקי 60 כמות חלבית, וגם להיפך אחד חלקי 60 כמות בשרית למאכל חלבי.

השאלה היא האם מותר מלכתחילה לאכול אחרי ארוחה בשרית בלי שעברו 6 שעות, לאכול מאכל חלבי שהוא אחד חלקי 60 מכמות מאכל בשרי.? כלומר אחרי מנה בשרית גדולה, לאכול משבצת שוקולד, שהיא בטוח בטלה השישים ביחס למנה הגדולה הבשרית. וגם להיפך, אחרי מנה חלבית גדולה, אז לאכול נניח חתיחת נקניק בשרית.?

ושאלה נוספת. אם כבר מישהו אכל נניח משבצת שוקולד, ואחרי 5 דקות הוא רוצה לאכול מנה בשרית גדולה, או שאכל חתיכת נקניק בשרית, ואחרי 5 דקות רוצה לאכול מנה חלבית גדולה.

מותר מלכתחילה לאכול בכל האפשרויות האלה.?

1. הרבה בשר ומעט חלב.
2. הרבה חלב ומעט בשר.
3. מעט חלב והרבה בשר.
4. מעט בשר והרבה חלב.

אם לא, וכל זה קרה בשוגג אז בדיעבד האם הבטל ב60 יכול להיות רלוונטי ל4 המקרים האלה.?

תשובה:

ודאי אסור. אסביר את נושא הביטול.

אין הכוונה שקצת אוכל מול הרבה אוכל זה דבר חסר חשיבות, אין כזה דבר. אלא שכאשר שני מאכלים מתערבבים יחד, ונעשים לדבר אחד, ואני דן על הדבר הזה מה הוא, אזי, כיון שיש לנו כלל שהחלק המועט בתערובת שיש בה פי שישים כנגדו, אין טעמו מורגש והוא פשוט נעלם בפנים לחלוטין ולא ניכר לא בטעם ולא במראה, הוא כביכול אינו קיים, ולכן גם אם טיפת בשר נפלה לסיר מלא מרק בשרי היא בטלה והוא מותר באכילה. כל זה לא נוגע כאשר אתה מחזיק ביד משבצת שוקולד, היא קיימת וניכרת ובודאי אסור לאוכלה אחרי ארוחה בשרית. וכן שאר המקרים שציינת.

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל