לתרומות לחץ כאן

גיוס לצבא בעת מלחמה

שאלה:

רציתי לשאול,
במצב של מלחמה כמו עכשיו, שהדברים עלולים להתפתח למקומות קשים מאוד, למה הרבנים לא אומרים לציבור החרדי להתגייס בצורה כזו או אחרת? הרי גם אם נגיד שבחורי הישיבה צריכים להישאר בישיבה כי הם מה"אלף למטה" של הלומדים זה לא מסביר למה כל שאר הציבור החרדי העובדמתבטל מסיבות כאלה ואחרות לא מתגייס בצורה כזו או אחרת…
ואגב, הרבה מבחורי הישיבה גם רובצים במלי ללמוד כמעט כך שהם ודאי שלא נחשבים לשבט לוי אלא בגדר קובעי עיתים לתורה אז גם הם כלולים בשאלה…
יש פה נקודה שאני מתקשה להבין..
למה אין איזה ביקוש בצד הרבנים ליחידה תורנים שתהיה תחת פיקוחם?
אשמח למענה.

תשובה:

שלום וברכה

לגבי עולם הישיבות, ממה שאני שומע מבני, יש גיוס מלא ללימוד בהתמדה גדולה מאוד, בחורים מבינים את רצינות הלחימה, וכובד האחריות להרבות זכויות למען עם ישראל, ובכל מקרה, על הרבנים והמשגיחים בישיבות לעשות הכל כדי שעוד ועוד בחורים ינצלו את זמנם באופן מקסימאלי, כי בנפשנו הדבר.

לגבי אנשים עובדים, ראשית חשוב מאוד לדעת, שגם תיפעול המשק הוא גורם מאוד משמעותי וחשוב למדינת ישראל בעת הזו. מי שאינו מתאים ללחימה מחמת חוסר הכשרה, אין טעם לבטל אותו/ם באופן גורף משיגרת החיים, התועלת שיביאו בעורף התומך לחימה היא לא בהכרח גדולה יותר מזו שהם עושים בעצם קיום המשק.

כמו כן ולא פחות חשוב, יש אכן התנדבות עצומה בעורף הבאה מהציבור החרדי, למשלוחי מזון עצומים, אירגון כל צרכי החיילים, תמיכה במשפחות שנותרו בעורף כשראש המשפחה בחזית, ביקורי תנחומים ועוד ועוד, בכל שכונה יש מוקדי איסוף של מצרכים לחיילים ולמפונים, תוניות אירוח, כל אירגוני החסד החרדים בגיוס מלא לדבר הזה. כך שכל זה אכן נעשה.

ככל שותתחיל לחימה קרקעית נרחבת שתצריך סיוע רב יותר, יתכן ולפי הצורך גם הציבור יתגייס יותר, כולנו זוכרים את העורף החרדי מגוייס למלאכת ביצורים בששת הימים ולהגנת העורף, אין ספק שאם חלילה יווצר מצב של פיקוח נפש המצריך סיוע כזה הוא יעשה, דיני פיקוח נפש ידועים לציבור התורני יותר מלכל ציבור אחר. כרגע אנחנו עוד לפני, וכלל לא יודעים מה יתפתח.

בשורות טובות ישועות ונחמות.

מקורות:

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל