לתרומות לחץ כאן

ברכה על מאכל שאינו חשוב לפטור את החשוב

שאלה:

ידוע שאם מכוון אדם שברכה ראשונה תהיה תקפה על כל מה שיאכל בהמשך הרי כל המאכלים שיאכל בהמשך גם אם חשובים יותר הרי הם כלולים ולא צריך שוב לברך ברכה ראשונה.
שאלתי היא זו,אם אני רוצה לאכול מאכלים עם כמה ברכות שונות כגון עוף תפוחי אדמה ואטריות האם אני יכול לכוון בהתחלה ״כל הברכות שאברך בהמשך תקפות גם לגבי כל מאכל עם אותה ברכה שיבואו בהמשך״ ואז לברך את שלשת הברכות בלי כוונה נוספת או שיש צורך לכוון לפני כל ברכה בנפרד.

תשובה:

אם אתה יודע מה אתה הולך לאכול בארוחה זו, ומכוון על ברכות שתיכף אתה הולך לומר, זה בודאי יועיל, אבל סתם הצהרה כזו בתחילת היום וכדומה ודאי אינה כלום.

מקורות:

משנה ברורה סימן ריא ס"ק לב:

(לב) ובלבד שיהא דעתו וכו' – ואפילו היו שניהם לפניו בשעת ברכה בעינן שיתכוין לו בפירוש לפוטרו דאינו בדין שיפטור מי שאינו חשוב את החשוב דרך גררא אלא בכונה אבל אם בירך על החשוב פוטר את שאינו חשוב אפילו לא נתכוין בפירוש לפוטרו כיון שהיה מונח לפניו על השלחן בשעת ברכה ואם הביאו לו אחר שכבר כלה המין הראשון צריך לחזור ולברך ואם הביאו לו אחר שבירך אבל עדיין לא כלה אכילתו יש דעות בפוסקים וספק ברכות להקל [כ"ז מבואר בסימן ר"ו עי"ש באחרונים ובמ"ב סקכ"ב] ולכתחלה מבואר שם ברמ"א דיש ליזהר לכוין לפטור את אשר יביאו לו אח"כ: 

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. מחילה אבל איפה כתוב במ"ב שהרב מביא שמי שלמשל חוזר הביתה ומברך שהכל על מים, ויודע שהוא רגיל להתחיל לחפש במקרר ולאכול בשר או גבינה וכיו"ב, לא משהו ספציפי אלא מה שימצא ויתחשק לו, שאינו פוטר כפי שאלת השואל? לא מדובר שהוא סתם מברך בבוקר פעם אחת ברכה ואז פוטר את כל היום, אלא מן הסתם בציור כמו שאני אומר, שכעת הוא עסוק באכילה והדרך היא להגרר ממאכל למאכל, גם אם אתה לא יודע עדיין מה אשתך בשלה או מה יש במקרר…

  2. אנחנו מדברים על שני נושאים שונים, יש נושא של היסח הדעת, ובזה המציאות היא כפי שאתה מתאר וכן המנהג שאדם נגרר מאכילה לאכילה ואין היסח הדעת. יש נושא נוסף, שברכה על מאכל שאינו חשוב פוטרת מאכל חשוב יותר רק אם היתה דעתו על כך. ועל זה שאל השואל ולזה הבאנו מדברי המשנה ברורה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל