לתרומות לחץ כאן

בניית סוכה במקום שיודע שימנע ממנו לישון שם מחמת צער

שאלה:

שלום וברכה.
ראיתי סימן תרמ סעיף ד' ברמ"א, שאדם שבונה סוכה במקום שמצטער אינו יוצא לידי חובת סוכה כלל. ופסולה גם לאכילה.
ודעת החכם צבי שכשרה בדיעבד.

רציתי לשאול: אנשים הגרים בבניין משותף, עושים את הסוכה בחניה שלהם,
וידוע הדבר, שיש חתולים (כמעט פרטיים) לכל כמה בניינים, כמו כן הגו'קים שצצים בלילה, וכתוצאה מכך אדם (אני) מפחד לישון בסוכה.

מה הדין?

תשובה:

שלום וברכה

ראשית חשוב לבנות את הסוכה בצורה שתמנע צער, כלומר חתולים זה דבר שניתן למנוע, כאשר עושים סוכת עץ בנויה היטב עם דלת, ולא סוכת בד מתנפנפת ברוח. שנית, נראה בעיני פשוט, שמה שבני אדם בדרך כלל אינם רואים בו צער, למשל החשש מג'וק שאולי יבוא, במקום שאינו נגוע בכך, אלא שאתה יותר חששן מטבעך ומפחד ומצטער, זה כבר לא פסול בגוף הסוכה והיא כשרה לאכילה.

וכך כתב בענין זה בס' תשובות והנהגות כרך ב סימן שו:

ה] נשאלתי מבחור ישיבה כאן ששרוי בפחד בזמן שישן בסוכה מפני השחורים אם יוצא כיון שאינו ראוי לשינה, וברמ"א תר"מ (סעיף ה') שאין יוצאין גם באכילה אם מפחד מלסטים לישון שמה, ומסתפק אולי צריך לצאת בסוכה אחרת שבפנים הבית שהיא משומרת, ולע"ד נראה לצדד דגם לחומרא דבעינן סוכה ראויה לאכילה ושינה, אין דנין עליו לעצמו אלא לפי העולם אם מפחדים, ואף שהוא פחדן ואינו מוכן לישון שמה, כיון שרוב אנשים מוכנים לישון ולא מפחדים נקרא ראוי לשינה וגם הוא יוצא שמה, ובפרט שעיקר הדין שצריך סוכה ראויה לאכילה ושינה דוקא הוא דבר חידוש עיין בפוסקים. ולפי זה צ"ל שהרמ"א מיירי באופן שלא רק הוא מפחד אלא רוב בני אדם מפחדים. [ועיין בעיקר דין זה במועדים וזמנים ח"א סימן פ"ז]. 

חג שמח.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. גבי מה שכב"ת הביא מתשו' והנהגות, מה יהיה הדין במקרה הפוך שרוב העולם מצטער והוא אינו מצטער האם ג"כ יהיה פטור כיון דאזלינן בתר רוב העולם, ונפקמ למעשה כאן בבני ברק במכת החולדות…

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל