לתרומות לחץ כאן

החזרת תשלום לחברו עבור ששילם עליו

שאלה:

שלום וברכה,
השאלה קצת מורכבת אנסה להגיד את כל הפרטים במדיוק: בשנת 2017 קניתי דירה מראובן(שם בדוי) הדירה בקומה שלישית. ראובן אמר לי שיש לדירה תכניות הרחבה לדירה שהוא הוציא ביחד עם השכן מהקומה למטה(קומה שנייה) ושילם עבור התוכניות האלה ולכן כדאי לי לנצל אותם וכי הדבר היחיד שלא שולם זה האגרות עבור היתרי הבנייה (מדובר על סכום של 13,000) במעמד חתימת החוזה הוא הדגיש לי שוב שההיתרים לא שולמו ולכן במידה וארצה לבנות אצטרך לשלם את אגרות ההיתרים בעירייה על מנת שאוכל לבנות. בינתיים השכן מקומה שנייה שמע שראובן(המוכר) מוכר את הדירה שלו והודיע לו שבמידה והוא לא ישלם את האגרות של ההיתרים בעייריה אזי לא יהיה ניתן לבנות את ההרחבה ולכן אם הוא לא מתכוון לשלם אותם הוא הולך לתבוע אותו על סכום מאוד גדול עבור עוגמת הנפש והנזק הכספי שגרם לו (שהרי השכן מקומה שנייה שילם גם על תוכניות הרחבה ,מהנדס ,אדריכל, וכו') ובמידה מסויימת הוא הסתמך עליו שיבנה איתו ביחד ..וזה לא קרה . ראובן(המוכר) פחד שהשכן מקומה שנייה יתבע אותו ולכן הלך לשלם את אגרות ההיתרים בעירייה ולאחר מכן הוא הודיע לי שבמידה ואני מתכוון להשתמש בהיתרים האלה ולבנות , אזי אני אצטרך להחזיר לו את כל הכסף בחזרה וכי הכסף ששולם בעירייה אינו ניתן לי כמתנה.
(כל הסיפור הזה קרה לפני שבע שנים) לפני חצי שנה הרחבתי את הדירה והשתמשתי בהיתרים הנ"ל וכעת השאלה האם אני צריך באמת לשלם לראובן את הכסף שהוא הוציא עבור האגרות של ההיתרים?

תשובה:

שלום וברכה,

היה תנאי שאתה משלם את החוב האגרות, ולכן החבר ששילם הוא שילם עבורך ואתה חייב לשלם עבורו את החוב ששילם לך.

בהצלחה.

מקורות:

הפורע חובו של חברו פטור החבר מלשלם – שו"ע סימן קכח. אולם כאן ששילם את האגרה לא פרע את החוב שלך אלא פרע את החוב שאילצו אותו לשלם, והתנה איתך שאתה חייב לשלם כשאתה מרחיב, וכיון שזה עדיין לא היה חוב שלך וגם אילצו אותו לשלם, אין זה כפורע חובו של חברו.

וכיון שהתנה איתך לפני החוזה שאתה משלם אגרות, הרי הוא מכר לך את הדירה בתנאי שאתה מוסיף את תשלום האגרות, ולכן אתה חייב לשלם לו את האגרות ששילם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל