לתרומות לחץ כאן

גיור של ילד אתיופי שהיום לא לגמרי שומר שבת

שאלה:

ראיתי במקום שאתה כותב שאלו שבאים לקבל תעודה מהרבנות גיורם לא שווה כלום. יש מקרה שאחד שעלה מאתיופיה ב2012 למניינם עבר גרות בגיל 10 ועכשיו רוצה להינשא ליהודיה. הוא לפעמים שומר שבת ולפעמים לא.
1, האם צריכים לחוש לעצם גיורם מהתחלה?
וזה שהוא לא שומר שבת זה מורה על התנגדותו לכיור שעשה כשהיה קטן? לי נראה שהם מהפלשמורה שאפילו אתיופים אמרו לי שזה קלוש שהם יהודים. מה לעשות במקרה כזה?

תשובה:

שלום רב,

העובדה שהוא מהפלשמורה או מביתא ישראל אינו משנה, כי עצם זה שהוא צריך גיור מלא או מספק אינו מגרע את הרצינות של הגיור – בכל מקרה חייבים גיור מלא גם כאשר הוא מספק.

מאחר שהוא עשה את הגיור בהיותו קטן – לפני גיל בר מצווה, המדד אינו האם הוא שומר שבת היום או לא, אלא האם אז הוא התחנך בבית ובמוסדות דתיים כך שהסבירות שהוא ישמור שבת כאשר יגדל היתה גבוהה. ואם אכן זוהי המציאות הגיור אינו נפגם אם היום הוא לא שומר שבת בהתמדה. לגבי ההתנגדות לגיור – כלומר, מאחר שהגיור בקטנים מועיל מדין זכיה, אז כאשר הוא מגיע לגיל מצוות הוא יכול להחליט שאינו רוצה זכות זו שעשו עבורו, אז יש שיאמרו שאם הוא אינו מקיים מצוות בגיל זה הריזה כמסרב לזכיה שעשו עבורו. בין אם כן ובין אם לאו, זה רק בהגיעו לגיל מצוות ולא לכל החיים. לכן, שוב, היום אם הוא שומר שבת בהתמדה זה כבר לא רלוונטי לגיור.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל