לתרומות לחץ כאן

צום כיפור לילדים

שאלה:

שלום לרבנים, רציתי לשאול מספר שאלות:
א. אני יודע שהמנהג לספר להורים על היריון הוא אחרי 3 חודשים, ככה לפחות סביבינו אנחנו מכירים. אם יש לאשה רצון לפני, לזרום איתה נכון? השאלה מה המינימום. בכל זאת, צריך לעבור מינימלי בדיקה או 2 לראות שהכל תקין.
ב. האם בצום כיפור ראוי לחמם לילדים אוכל על הפלאטה או שעדיף רק סנווידיצים וסלטים וחטיפים וכו'?
ג. שנה שעברה הרגלנו את הילדה קצת לצום בגיל 9. עד שעה 8 וחצי בבוקר. איזה קפיצה לעשות השנה? שהיא כבר בת 10?
ד. מה התיקון למי שחילל שבת בשוגג שחשבת שיצאה שבת והיתה עוד שעה שלימה (מדובר על מלאכה דאורייתא, וכן החטיא באותו זמן אחרים שיצא כבר, באמת ובתמים כך חשב, וגם הם עברו על דאורייתא).

תשובה:

שלום וברכה

1. אינני מכיר מנהג כזה, אפשר לספר להורים מתי שרוצים, וטבעי שאשה רוצה לספר להוריה על חוויה מיוחדת כזו. סתם לחברות וכו', כדאי להמתין, אין הברכה שרויה אלא בדבר הסמוי מן העין.

2. אפשר לחמם לפי כללי החימום בשבת, ואולי ראוי שגם מי שמיקל לחמם דבר יבש ממש על הפלטה בלי הפסק, או דבר שמיעוטו רוטב, ביום הכיפורים יחמיר ככל דעות הפוסקים ויחמם רק דבר יבש, ועל כלי הפוך ולא ישירות על הפלטה, וכך ידע שלפחות ביום הכיפורים נהג ככל דעות הפוסקים. אבל אינני אומר חיוב אלא הנהגה.

3. מגיל עשר מתחיל הנושא של תענית שעות המוזכר בשו"ע בסימן תרט"ז, ובשלחן ערוך נאמר לאחר את אכילתה שלפי הרגלה, שאם היא רגילה תמיד לאכול ארוחת בוקר קלה ב8:00 בבוקר, תאכל ב9:00 הכל לפי כוחותיה. לכן תרגישו מה טוב לה, ואם אחרה מעט וכבר היא רוצה לאכול מותר לה לאכול. אצל כל ילד זה שונה, יש ילדים שרוצים להראות שהם צמים ועושים את זה בשמחה ויש כאלו שזה עול גדול בשבילם, לכן לזכור שהעיקר לאחר באיזו שעה, מה שמעבר לכך – כרצונה. בשנה הבאה זה כבר יהיה נושא מעט יותר חשוב.

4. כל עבירה מועילה לה תשובה, וכדאי לעשות גם איזה חיזוק קטן קבוע באותו ענין, למשל במקרה הזה הייתי מציע לקבל עליו ללמוד שתי הלכות בספר שמירת שבת כהלכתה באחת מסעודות השבת עם בני הבית, אולי יקבל על עצמו להוסיף מהחול על הקודש עשר דקות בכל מוצאי שבת.

שנה טובה ומבורכת.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה רבה הרב.
    לגבי שאלה 4.
    האשה ששאלה אותי את זה לא תקריא הלכות בשולחן, אבל לעצמה ללמוד הלכות שבת זה מועיל גם לתיקון או שכדאי דווקא משהו שקשור לרבים?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל