לתרומות לחץ כאן

עבודה בחינוך מיוחד בחול המועד סוכות

שאלה:

שלום כבוד הרב
אני עובדת בגן חינוך מיוחד לילדים על הרצף האוטיסטי ששייך לעירייה. הגן מוגדר בתפקוד בינוני-קשה
עוד לפני ראש השנה הבהרתי בעיירה שאינני מתכוונת לעבוד בחול המועד מטעמי דת כמובן, בתחילה אמרו לי שהכל בסדר ושידאגו למחליפה, לאחר כמה ימים משרד החינוך קבע שהתומכות חינוך במוסדות בתפקוד בינוני-קשה איננן רשאיות לקחת חופשה בתשלום בימים הללו. (מבחינתי שלא ישלמו לי על הימים האלו אבל הם יעשו לי בעיות עם זה..) ועכשיו אני לא יודעת מה לעשות בד"כ אני לא נוהגת לעבוד בחול המועד ואני ממש מתבאסת מזה בעיקר כי אני צריכה לעבוד כל יום מהבוקר עד אחר הצהריים. רציתי לדעת האם מותר לי לשקר ולהגיד שאני לא מרגישה טוב ולקחת ימי מחלה? אולי לרב יש עצה טובה יותר בשבילי? שאוכל להחסיר לפחות בחלק מהימים..
תודה רבה. חתימה טובה.

תשובה:

שלום וברכה

כאשר יש הכרח לעבוד מצד המעסיק ויש בזה דבר האבד, כי אלו כללי ההעסקה, מותר לך לעבוד.

כמו כן בעבודה מסוג זה בודאי יש הרח לעבוד גם בחול המועד, הילדים הללו לא יכולים להיות כל היום בבית, זה בלתי אפשרי מצידם ומצד המשפחות, זו עבודת קודש ומותר לעשותה בחול המועד וגם לקבל שכר על כך.

אני מבין את הקושי, ואני חושב שאולי ניתן בתוך המוסד עצמו לבוא להסדר מסויים בין העובדות על חלוקה מסויימת שכל אחת לוקחת חופש יום יומיים ואחרת מגבה אותה ומשלמת, תנסו לעשות משהו בכיוון הזה.

תזכו למצוות, שנה טובה ומבורכת.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. כבוד הרב רציתי לדעת בכל זאת אם מותר לי לומר לדו שיש לי קורונה וככה להיעדר מהעבודה? אני ממש לא רוצה לעבוד אני יודעת שבכסף הזה אין ברכה (למרות שבימי האלו משלמים לנו כמעט כפול…)אגב אם אני לא אעבוד הגן ימשיך לתפקד כרגיל…

  2. אסור להצהיר על מחלה ולקבל דמי מחלה כאשר אין מחלה. ויש בזה איסור גזל וזה יותר חמור מאיסור של עבודה בחול המועד, ובפרט שבמקרה שלך אין איסור לעבוד בחול המועד. אם את רוצה חופש צריך לבקש חופשה ללא תשלום, ואם הם יסכימו מה טוב ואם לא מותר לך ללכת לעבוד.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל