לתרומות לחץ כאן

החזרת מתנות בביטול שידוך

שאלה:

שלום. אני פגשתי בחור לאורך זמן ממושך. אחרי זמן הוא לחץ עלי לסגור את השידוך אחרת הוא היה עוזב אותי לגמרי. הרגשתי הרבה לחץ ולמרות החששות הכבדות בשידוך בעיקר בענין בריאות הנפש לחצו עלי והסכמתי לווארט ולתאריך החתונה. אחרי חודש הרגשתי שאני לא יכולה להתחתן איתו ובטלתי את השידוך. אני שלמתי על הווארט והכסף על האולם. לא שלחנו הזמנות ולא עשינו יותר הכנות. הוא נתן לי שרשרשת. האם אני צריכה להחזיר לו את השרשרת אם הפסדתי יותר כסף בסופו של דבר? הוא לא בקש ממני אותו. הוא אמר לי שאין לו מה לעשות איתו אבל אני לא רוצה להרגיש ארוסתו. מה לעשות?

תשובה:

שלום וברכה,

אחרי ביטול שידוך יש להחזיר את כל המתנות שניתנו בין האירוסים לחתונה. ולכן יש להחזיר את השרשרת לבחור. אם הבחור לא מעוניין בשרשרת את יכולה לקחת לעצמך ולמכור אותה.

כמו כן אם הביטול שידוך הגיע מצידך יש לבקש מהבחור מחילה על העלבון שנוצר מהביטול שידוך, ואם יצטרכו יש גם לפצות אותו כדי שימחל.

בהצלחה.

מקורות:

שו"ע אבן העזר סימן נ ס"ג.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. מה הכוונה במילים ״יש גם לפצות אותו כדי שימחל״ האם אני חייבת לשלם לו כסף? אני יודעת שיש שטר מחילה שנותנים לצד השני אבל אני לא חושבת בגלל האישיות שלו שהוא יסכים לחתום אותו ולהחזיר לי אותו. אלו דרכים אחרים יש לפצות אותו? תודה.

  2. ביטול שידוך יש בזה פגיעה גדולה ובושה גדולה ולכן צריך לבקש מחילה, ואנשים לא מעוניינים לשמוע על הצעה של אנשים שביטלו שידוך אלא אם כן יש שטר מחילה, בגלל שמפחדים מ'קפידה' ויש צדק בדבר. ולכן יש לשלוח אליו אדם סמכותי שירצה אותו וישלח לו פיצוי כספי הולם כדי שימחל בלב שלם על הנעשה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל