לתרומות לחץ כאן

מניעת גניבות

שאלה:

שלום הרב,

לפני כמה זמן היה מעשה אצלנו, בו היה מעורב פועל ערבי שעובד בבית הכנסת. הערבי הזה ידוע כגנב וכשקרן, וכשפעם אחת קניתי דברים לאזכרה של מישהו, למחרת בבוקר חלק מהדברים נעלמו. באתי אליו ואמרתי לו "מוחמד, כשניקית את האולם של בית הכנסת, היה שם אוכל לאזכרה, ראית אולי?" וכדי ללחוץ עליו עבדנו עליו שראו אותו שהוא יצא עם שקית.
אז הוא היה "מודה במקצת" ואמר שהוא יצא עם שקית זבל. בזמן שהוא לא היה באזור, נכנסנו לכוך שבו הוא מתגורר (נשיא בית הכנסת שם אותו לגור בחירבה). הדלת היא פלדלת שאם היא סגורה אך לא נעולה, היא ניתנת להיפתח רק עם ידית או מפתח. והתחמן הוציא את הידית. חיפשנו את הידית ומצאנו. פתחנו את המקרר ולתדהמתנו ראינו אכן שקית זבל שחורה עם הדברים שלנו בפנים.
לקחנו את הגזילה, ורב בית הכנסת הציע לנו לשבור מזלג פלסטיק בתוך השיניים של הדלת, שכשלהבא אם הוא יגנוב, הוא לא יוכל לנעול מבחוץ.
ככה עשינו על פיו, אבל לבי לא היה שלם עם ההוראה הזו. האם יש כאן גזל? שהרי הדלת מושאלת לערבי, אבל היא שייכת ליהודי נשיא הבית כנסת.

תשובה:

שלום וברכה,

גם אם אכן הדלת מושאלת ליהודי, הגוי לא אמרו לנעול אותה, וגם לא להחביא בחדר גנבות. ועל זה אמר הכתוב "כ אשר עשה כן יעשה לו גמולו ישיבו לו בראשו". ומותר למנוע ממנו את נעילת הדלת כדי למנוע ממנו גנבות. 

בהצלחה.

מקורות:

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל