לתרומות לחץ כאן

לראות את הציציות לקיום מצוות ציצית, חובה?

שאלה:

שלום כבוד הרב.

האם זה נכון שיש חובה לראות את הציציות כדי לקיים את מצוות ציצית (בקריאת שמע בפרשה הציצית למשל), כי בלאו הכי לא מקיימים מצוות ציצית?

תודה מראש.
כל טוב.

תשובה:

לא. מצות ציצית מתקיימת בעצם לבישתם, טעם המצוה הוא כדי לראות אותם, ולכן כתב המשנה ברורה שרע עליו המנהג להכניס את הציציות בתוך המכנסיים.

מקורות:

כתב בשו"ע (או"ח סי' ח' סעי' יא): "עיקר מצות טלית קטן, ללובשו על בגדיו, כדי שתמיד יראהו ויזכור המצות.

ועל כך הביא המשנה ברורה בס"ק כו: יראהו – כמה דכתיב וראיתם אותו וזכרתם וגו' ואותן האנשים המשימים הציצית בהמכנסים שלהם לא די שמעלימין עיניהם ממאי דכתיב וראיתם אותו וזכרתם וגו' עוד מבזין הן את מצות הש"י ועתידין הן ליתן את הדין על זה, ומה שאומרים שהולכים בין הנכרים לזה היה די שישימו הציצית בתוך הכנף ואלו היה להם איזה דורון ממלך ב"ו שחקוק עליו שם המלך כמה היו מתקשטים בו לפני האנשים תמיד וק"ו בציצית שמרמז על שם ממ"ה הקדוש ברוך הוא וכדלקמן בסימן כ"ד ס"ה כמה מתכבד האדם הנושא שמו עליו ואמרו חז"ל הזהיר במצות ציצית זוכה ורואה פני השכינה ומשמע מן הכתובים דהיהודים שישארו לעת קץ יהיו מצויינים במצוה זו כמה דכתיב ובאו עשרה אנשים מכל לשונות הגוים והחזיקו בכנף איש יהודי וגו' ואמרו חז"ל ע"ז כל הזהיר במצות ציצית זוכה ומשמשין לו שני אלפים ושמונה מאות עבדים וכו".

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל