לתרומות לחץ כאן

גילוי מידע שלא חייב לגלות אודות בעיה במערכת שלו

שאלה:

לכבוד הרב,

עשיתי פרויקט תוכנה ללקוח שהיתה לו תקלה מורכבת (קודמת להצטרפות שלי) מאוד שגרמה לבעיה חוזרת שהיתה משביתה את המערכת אחת לכמה ימים וסיכנה את כל העסק שלו.

שהצלחתי לאתר את הבעיה, התחלתי לעבוד עליה כדי לפתור, אבל אז נכנס יצר הרע ביננו ובגלל משהו אחר הלקוח החליט לסיים את ההתקשרות ולמעשה הפסקתי את התיקון באמצע (עבדתי על תיקון בעיה אחרת שהוא האשים אותי בלי סיבה ללא תמורה במשך 6 ימים), שהגיע המתכנת שהיה צריך להחליף אותי וקיבל הדרכה ממני לגבי המערכת הסברתי לו גם לגבי הבעיה המורכבת שהתגלתה ולא הספקתי להשלים וכו'.

למעשה לא היה מחובתי לגלות את הבעיה שלא בדיוק קיבלתי תמורתה תשלום, אבל גם ידוע (אמנם בדיעבד) שהלקוח רצה לחזור לעבוד איתי חזרה אך היות והמתכנת החדש השתמש במקור הבעיה שמסרתי לו (שלא הצליחו תקופה ארוכה לאתר) אז המערכת תוקנה והוא למעשה המשיך לעבוד איתו.

האם הילכתית היה עליי למסור לו את המידע הזה ואם הייתי יודע שאם אני לא מגלה לו אז הוא יחזור אליי (גם לתיקון וגם לעבוד שוב על בסיס קבוע) היה עליי לגלות בכל זאת?

תודה

תשובה:

שלום וברכה,

מצד הלכה אתה לא חייב לגלות תקלה שעבדת עליה ולהעביר את המידע ולהפסיד לעצמך, היה מותר לך להסתיר את הבעיה ולומר לו שאם הוא רוצה שימשיך דרכך את התיקון.

ומה שעשית שמסרת את המידע לאחרים פעלת לפנים משורת הדין.

בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל