לתרומות לחץ כאן

בדיקת מזוזות / ברכה ותיזמון

שאלה:

שלום רב,
אני רוצה לבדוק את כל המזוזות שיש לי בבית.
אני רוצה למסור את כולם בפעם אחת שיבדקו את כולם.
האם עלי להשאיר מזוזה אחת בבית בעת שאני נותן את כל השאר לבדיקה?
ואם כן, האם זאת צריכה להיות המזוזה בדלת הראשית של הבית?
תודה רבה מראש
שנה טובה

תשובה:

אין חובה כזו, מה שיותר חשוב הוא לא סתם להסיר את המזוזות, אלא לתאם עם המגיה מתי הוא פנוי, ורק אז לתת לו לשעה שעתיים את הכל שיבדוק ויחזיר ומיד תקבע אותן בחזרה. כמו כן תשים כל אחת בשקית נפרדת שיהיה כתוב עליה מאיזו דלת הוסרה, כיון שיש סוברים שאם אתה משנה מזוזה מדלת אחת לשניה ם אם אתה מחזיר הכל באותו היום יש לברך עליה שוב.

מקורות:

על כך שזה תלוי מתי מחזירים, ראה פתחי תשובה (שם סי’ רפט סק”א) שהביא מכמה אחרונים שהסתפקו באדם שמוריד את המזוזה לצורך בדיקה אם חייב ברכה כשהוא מחזיר אותה. ולמעשה כתב כי אם הוא מחזיר אותה מיד אין צורך לברך. ובערוך השולחן שם כתב כי כל עוד הוא מחזיר אותה באותו יום, אין צורך לברך. ונראה שלא השקיעה קובעת כאן אלא מה שאנשים מתייחסים לכך כבר כיום חדש, כלומר למחרת בבוקר.

על כך שבהחלפת מזוזה ממקום למקום ולא מחזירים אותה מזוזה מברכים שוב, ראה ס' האשכול [אלבק עמ' 195] והביאור על פי הרמ"א סי' ח סעי' יד, וכן נראה בביאור הלכה סו"ס כה, וראה מהר"ם שיק יו"ד סי' רפה ודעת קדושים רפט ד ושבט הלוי ח"ב סי' קנח. אמנם בשו"ת מהרש"ג ח"א יו"ד סי' נז כתב שזה תלוי במחלוקת הבית מאיר והמגן אברהם ביוצא לסוכת חברו אם מברך עליה, אמנם יש שחילקו שכן שם החיוב הוא בגברא והוא מקיים את מעשה ישיבתו בשתי הסוכות כאחת, משא"כ כאן שכל מזוזה היא מעשה מצוה חדש.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל