לתרומות לחץ כאן

מיטה, שלחן, נר

להצטרפות לאלפי המנויים ולקבל את העלון חינם, לשלוח הערות או תגובות, נא ליצור קשר עם הרב יהושע אלט בכתובת [email protected]. העלון מתפרסם בשש יבשות וביותר מארבעים מדינות ברחבי תבל.

כדי לרכוש אחד מהספרים (באנגלית) של המחבר (עותק או ספר אלקטרוני) ולקבל אותו במשלוח עד דלת ביתך, אנא שלח דוא"ל לכתובת [email protected]  או בקר בכתובת https://amzn.to/3eyh5xP.

המחבר מרשה ומעודד לכל מי שרוצה להעתיק ולהפיץ את העלון לזכות את הרבים.

ר' אלט זכה ללמוד תחת הרה"ג מרדכי פרידלענדער זצ"ל והוסמך לרבנות על ידי הרה"ג זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל. ר' אלט הוציא שלשה ספרים במגוון נושאים בעניעי יהדות ומחשבת ישראל. כתביו מופיעים באנגלית, אידיש, עברית, גרמנית וצרפתית.

מיטה, שלחן, נר

 

הגמרא (שבת קיט:) מדגישה שלוש משימות שיש לבצע עם כניסת השבת: נר דלוק, שלחן ערוך, מטה מוצעת. מדוע שלושת אלו מודגשים?

  

שלוש המצוות שיש להן קשר מיוחד לנשים הן חלה, נדה והדלקת נרות (שבת ב:ו). שלוש המצוות שניתנו לנשים מתקשרות עם שלושת המשימות שהגמרא מזכירה: הדלקת נרות היא שם נרדף לנר דלוק. נדה מתאימה למטה מוצעת, שכן שבת היא זמן היחסים. לבסוף, חלה מיושרת עם שלחן ערוך.

 

האותיות הראשונות של חלה, נדה, הדלקת נרות מאיית חנה. הסיבה לכך היא שחנה הייתה גלגול של חוה (רמ"ע מפאנו, גלגולי נשמות, הערת שוליים קסא), שחטאה בשלושת התחומים הללו.

איך היא חטאה בשלושת התחומים האלה? הירושלמי (שבת ב:ו) מסביר מדוע שלושת דברים אלו קשורות לנשים: חוה גרמה למותו של אדם הנקרא "דם העולם" (המקביל לנידה), "חלה טהורה" של העולם (המקבילה למצוות חלה) ו"אור העולם" (בהתאמה להדלקת נרות). למעשה, החידא (מסכת גרים א:ד) אומר לנו שחוה הוא ראשי תיבות של חלה, וסת, הדלקה (נר).

 

חטא אדם התקיים ביום שישי ושלוש מצוות האישה מתאימות לשלוש מצוות שונות המתקיימות ביום שישי (כלומר, מנורה דולקת, עריכת השולחן והמיטה), ובכך משמשות תיקון לחטא אדם.

 

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *