לתרומות לחץ כאן

מעוברת שחוששת מכסיסת ציפורניים

שאלה:

אשה מעוברת בתחילת הריונה, שילדיה הקטנים לעיתים כוססים צפורניים ומשליכים, והיא לא מצליחה למנוע אותם מזה, והיא במתח, בגלל ששמעה שמעבר שלה עליהם עלול לגרום להפלה.
מה ניתן לומר לה מבחינת דברי הפוסקים והמקובלים כדי להקטין את המתח?
חזל הזהירו את מי שגוזז צפורניו, אבל לא פירשו שמעוברת שרואה צפורניים צריכה ליזהר, האם זה מילתא דפשיטא?
ומצאתי בחישוקי חמד נידה שהחמיר בנושא זה

תשובה:

שלום וברכה

ראשית יש באמת לנסות לחנך שלא לזרוק ציפורניים על הרצפה… וכדי להרגיע, יש ללמד את דברי הנימוקי יוסף והר"ן במועד קטן יח שלמדו שאין כאן משהו סגולי שבאמת עלול להזיק, אלא שכיון שנשים היו איסטניסיות, עלולות היו להפיל מחמת הגועל והמיאוס שהיה להן בראותן ציפורניים מושלכות על הרצפה. כך שאם זה לא דוחה אותה כל כך לא יקרה כלום.

אמנם ביאור פשטני זה אינו מוסכם על הכל, ה"באר היטב" בחיבורו על השולחן ערוך (רס, ב) כתב בשם "תולעת יעקב", שקודם חטא אדם הראשון, היה כל גופו מלובש במלבוש כמין ציפורן, ואחר כך נסתלק ממנו לבוש זה, ונשאר רק על ציפורני ידיו ורגליו, ומאחר שהאשה גרמה חטא זה, היא מסוכנת להפיל ח"ו על ידיהם כשעוברת עליהם. לכן עדיין יש לחנך אבל בלי חרדות.

כמו כן כסיסת ציפורניים עלולה לגרום לפטרת הציפורניים ולמראה לא אסטטי ולא בריא, וחבל.

ותמיד תמיד לזכור ששומר פתאים ה', והקב"ה הוא הקובע והוא המגן עלינו ושומר כל צעדינו, וכל שאר הדברים זה רק עוד התעוררות דין או רחמים וכו', אבל העיקר הוא השגחת ה' עלינו, וכיון שבורא עולם רוצה שיהיה לכם בעזרת ה' בן צדיק ירא אלוקים שיאיר את העולם בתורתו ובחכמתו, שום דבר לא ימנע זאת מכם.

לידה קלה ובריאה בעיתו ובזמנו ורוב נחת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל