לתרומות לחץ כאן

צוואת רבי יהודה החסיד – סתימת חלון או דלת

שאלה:

אני גר בדירה שנבנתה כהרחבה לבניין. בא אלי שכן שאומר שלפני ההרחבה היה לו חלון שנסתם כחלק מבניית ההרחבה ומיקומו היה בקיר שעכשיו משותף לשנינו. הוא מעוניין לקדוח חור בין דירתו לדירתי מפני הצוואה. האם יש עניין בזה כשאם החלון היה קיים כיום הוא היה מוביל לתוך הדירה שלי ולא לאוויר בחוץ? האם אני צריך לאשר לו לבצע הקדיחה כשזה מאוד מפריע לי שיהיה חור מפולש בקיר הבית שלי?

תשובה:

לכאורה יש לאשר לו את זה מחמת הסכנה, אבל אין צורך להשאיר את החור כך פתוח מפולש, ניתן להכניס לתוכו איזו חתיכת פלסטיק חזקה וכדומה, וניתן גם לצבוע עליה. וזה יכול להיות חור בעובי עיפרון.

מקורות:

צוואת רבי יהודה החסיד היתה לגבי פתח, מקום שאינו פתח אלא פשוט אתה בונה קיר באמצע חדר, אינו בכלל התקנה. גם במדרגות למעלה, אם לא היה שם פתח אלא פשוט חלל שבתוכו מדרגות אין חשש לכאורה. לגבי הנקב, רוב הפוסקים לא הביאו בזה שיעור אלא כתבו נקב קטן כעין שפופרת, צינור דק וכדומה, אולם בשם מהריי"ץ הובא בס' הבית עמ' קצא שיש להשאיר טפח וחצי. ועי' שם שא"צ להשאיר את החור גלוי, אלא אפשר להניח בו פס מתכת וכדומה ולשים עליו טיח וסיד, עיי"ש בשם בעל התניא, וע"ע בשו"ת שבט הלוי ח"ו סי' קיא.

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל