לתרומות לחץ כאן

טוסטר בשרי – להעבירו לחלבי / הפרת נדר על ידי הבעל

שאלה:

האם יש לי אפשרות להכשיר טוסטר בשרי לטוסטר חלבי ? ואם כן , אז איך אפשר לעשות את זה ?

ושאלה שניה : אם אני נדרתי נדר לעשות משהו , ואני רוצה שבעלי יפר לי תנדר ואני באה אליו אחרי כמה ימים שנדרתי ומספרת לו הוא ועבר 48 שעות , הוא יכול להפר לי את הנדר , או שאני מחוייבת ב 3 אנשים בבית כנסת ?

תשובה:

שלום וברכה

1. אם מדובר בטוסטר לחיץ של טוסטים – קשה להכשיר אותו, אבל בשעת צורך גדול מאוד ניתן להכשיר באופן הבא [לספרדים, אשכנזים לא מעבירים כלים מחלבי לבשרי ולהיפך]. טוסטר גדול: יש לנקותו היטב היטב, להמתין 24 שעות מהשימוש האחרון, להפעיל ריק על חומו המירבי שעה, ואז ניתן להעבירו לחלבי.

2. ראשית הבעל יכול להפר רק ביום שהוא שומע את הנדר. שנית, טעות לחשוב שהבעל יכול להפר את כל הנדרים! או יכול להפר רק נדר שיש בו עינוי נפש, כמו אשה שנדרה שלא תתרחץ או לא תתאפר, או נדרים בדברים שבינו לבינה. אבל אם אשה נניח נדרה לומר כל יום עשרה פרקי תהילים, הבעל אינו יכול להפר נדר כזה.

שבוע טוב וחודש מבורך.

מקורות:

על מנהג בני אשכנז, ראה שו”ת מהרש”ם ח”ב סי’ רמא, ודרכי תשובה יו”ד סי’ קכא סעי’ כט, שלאחר שנה שהכלי אינו בשימוש מותר לשנות לו יעוד מחלבי לבשרי. כמו כן הקל המהרש”ם שם, במידה והכלי יוחד זמן מסויים לשימוש פרווה להגעיל אותו לאחר מכן לשימוש חלבי, וכן אם נטרף ונאלצים להכשיר, אפשר כבר לייעד אותו לשימוש ההפוך. אבל שלא באופנים הנ"ל נהגו להמנע מכך.

חשוב לציין, שאופן ההכשרה האמרו קיים רק בגלל שמדובר בבליעות היתר, אבל אם השתמשו בו באותו היום לחלבי לבשרי והוא נאסר ועתה צריך להכשיר, בטוסטר לחיץ ובתבניות, לא מועילה ההכשרה הנ"ל, ורק בטוסטר גדול עצמו ללא תבניות זה מועיל משום שהוא רק ריחא.

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל