לתרומות לחץ כאן

חרדה מהגיהנום – מה עושים כדי להינצל מעונש על חטאים?

שאלה:

שלום כבוד הרב מאז שסיפרו לי על גהנום ועל החומרה של העבירות הכתובות בתורה אני מתחיל לפחד מכל דבר קטן שאני עושה ובגלל זה אני מפחד להיות בגהנום מה אני צריך לעשות בכדי להינצל מגהנום.

תשובה:

נראה לי שהבעיה היא סיפרו לך רק חלק קטן מהסיפור… נכון הדבר שכשם שיש שכר על כל מצוה כך יש עונש על עבירה, אבל זה גם נכון שצריך להיות לאדם יראת חטא, אבל ראשית יש לדעת שבורא עולם שלח אותנו כאן לעולם מתוך רצון להיטיב איתנו ולא כדי להרע לנו חלילה, ולכן החרדה ממש אינה נכונה, להיפך צריך לשמוח כל יום בכל מצוה ובכל הזדמנות, ולדעת שבורא עולם טוב ומטיב ומרבה לסלוח, ולכן גם אם נכשלנו במשהו הרי הוא נתן לנו דרך תשובה, ותמיד ניתן לתקן, וכך הוא הסדר ששבע יפול צדיק וקם, ואין להבהל ולא להתייאש משום כישלון, רק להתעורר לחזור ולהתקדם הלאה.

הדבר השני שחובה לזכור, וזה החלק שמשום מה לא סיפרו לך, שמידה טובה מרובה ממידת פורענות פי אלף, והשכר על כל מצוה קטנה הוא נצחי, שאם יהודי היה יודע מה הוא הוא צובר ולמה הוא זוכה בכל יום, בכל הנחת תפילין, ברכה תפילה, שבת, חיוך טוב לשני, כל דקה של לימוד תורה ועוד ועוד, חז"ל אמרו יפה שעה אחת בעולם הבא מכל חיי העולם הזה, כלומר כל הנאות העולם של כל האנושות לא דומים לשעה אחת בעולם הבא, וכמו כן יפה שעה אחת של תשובה ומעשים טובים בעולם הזה מכל חיי העולם הבה, כלומר מה שאפשר לזכות לו בכל מצוה זה דבר שלא ניתן לשער בכלל, ועתיד הקב"ה להנחיל לכל צדיק ש"י עולמות, מה זה אנחנו לא יודעים בכלל. הכרתי אשה צדקנית, שגם בעת זקנתה, כל בוקר שהיתה קמה ונזכרת שהיא יהודיה, היתה פשוט פוצחת בריקוד ספונטני כפשוטי על עצם היותה יהודיה, לא פעם ולא פעמיים, כל יום. היא היתה גיסתו של הגאון הצדיק רבי חיים פנחס שיינברג. וכך אנחנו צריכים לעשות, ללכת באופוריה בשמחה גדולה על הזכות, בכל מצוה בכל קשר עם הבורא בכל דבר, ותמיד להסתכל רק על זה כי זה לאין שיעור ובלי שום יחס לעונש, שכמובן אין לזלזל בו אבל הוא ניתן לתיקון על ידי התשובה.

והעיקר לזכור שעיקר השמחה הוא לעבוד את ה' יתברך ולמלא את הייעוד בעולם הזה, את כל נושא השכר וגם העונש נשאיר לבורא עולם.

שנזכה לכל הטוב בזה ובבא ולעבוד את בוראנו בשמחה ובטוב לבב כל הימים בבריאות ומתוך נחת.

שנה טובה ומבורכת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל