לתרומות לחץ כאן

מותר לי להזדרז ולשכור את הדירה כשיש עוד שוכר פוטנציאלי?

שאלה:

בוקר טוב הרב, שאלתי מעט מורכבת:
לפני כחודש ראיתי דירה שהתלבטתי אם לשכור וויתרתי. לפני כשבוע ביקשתי לראות אותה שוב כי אני חייב לפנות את דירתי. בעלת הדירה אמרה שיש מישהי שמעוניינת, אך הן לא סגרו ולכן אני יכול ללכת לראות את הדירה ושאהיה איתה בקשר. היא נסעה לחו"ל לשבוע ושלחתי לה הודעה שאני מעוניין. היא חזרה מחו"ל והבוקר התקשרתי בכוונה להתקדם. העניין הוא שהדייר הנוכחי אמר לי לפני כמה ימים שהדיירת הפונציאלית העבירה לו מקדמה על הציוד שהוא משאיר שם. זאת אומרת שהיא מעוניינת. בשיחה הבוקר בעלת הדירה אמרה שהן עדיין לא חתמו עדיין ושאתקשר בערב. מה לעשות? זה הוגן "לחטוף" דירה למישהי ששילמה מקדמה על ציוד לדייר ומעוניינת בדירה אך לא חתמה, או שזו אחריות הבעלים למי להשכיר?
תודה!

תשובה:

שלום וברכה,

המשכירה של הדירה לא סגרה חוזה וגם לא סגרה בדיבור עם השוכרת השנייה, ולכן אין עדיפות בינך לבין השוכרת השנייה, ומותר לך להזדרז ולשכור את הדירה.

העובדה שהדיירת שילמה מקדמה לשוכר הנוכחי עבור הציוד, זה לא קשור לדירה, כיון שהיא לא קנתה את הציוד מהמשכירה אלא מהשוכר, והעובדה ששילמה לא מחייב שהיא תסתדר עם המשכירה בעניין השכירות, וכיון שלא היה סיכום דברים, אין לה עדיפות בשכירות הדירה, ומותר לך לשכור את הדירה.

בהצלחה. 

מקורות:

בשו"ע סימן רלז גבי עני המהפך בחררה ובא אחר ונטלה נקרא רשע, ולכן אם אחד מהפך לקנות או לשכור דבר אסור לשני להציע את עצמו לעסקה ולסלק את הראשון. אולם כ"ז דווקא אם הצדדים הגיעו להסכמה בכל תנאי המקח, אבל אם עדיין לא הגיעו להסכמה אין איסור של עני המהפך, ומותר לאחר להציע את עצמו ולקחת את המקח. במקרה שלך לא היה סיכום בין השוכרת למשכירה והעובדה שהיא רכשה את הריהוט מהשוכר לא מחייב שהצדדים יגיעו להסכמה, ולכן מותר לך לקפוץ ולקחת את הדירה. 

הצטרף לדיון

5 תגובות

  1. הם סגרו בדיבור שהיא תשיר וסוכם כל תנאי השכירות? או שרק סגרו שיסגרו חוזה. אם הם סגרו והסכימו על כל התנאים אסור לך להציע את עצמך. אם הם לא הגיעו להסכמה על כל התנאים והמחיר מותר לך להציע את עצמך.

  2. היא אמרה: יש מישהי שמעוניינת (והבנתי שהיא חוששת, ועד שהיא לא חותמת היא משיכה להראות את הדירה), והנחתה אותי ללכת לראות ולהיות איתה בקשר וזה מה שעשיתי.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל