לתרומות לחץ כאן

הפרת הבעל על הפרשת חלה / התרת נדרים

שאלה:

אשתי הפרישה חלה ואיינה מוצאת אותם ויתכן שהיא התערבבה עם שאר העיסה, השאלה האם ניתן להפר לה על ההפרשה ושהיא תפריש מחדש ואם לא אז מה ניתן לעשות? תודה, זה ממש דחוף!!

תשובה:

שלום וברכה

הפרשת חלה שהתערבבה עם החולין, אם יש בחולין פי מאה מהחלה, יש להוציא מהתערובת כשיעור החלה שהתערבבה ולנהוג בה כחלה, והשאר מותר באכילה.

במידה ואין פי מאה, יש להשאל – לעשות התרת נדרים על ההפרשה, ואז להפריש מחדש על הכל מהבצק שנותר או מהחלות, רק לדאוג שיהיה הכל יחד על השולחן שיהיה מן המוקף.

כמובן עצה זו תועיל רק במידה ועוד לא אכלו מהבצק הזה, כיון שזה לא יועיל למפרע למי שכבר אכל.

הפרת נדר על ידי הבעל לכאורה לא מועילה באופן זה, כיון שלא מדובר בנדר בדבר שהוא בינו לבינה או שיש בו עינוי נפש, שרק באלו מועילה הפרת בעל.

שבוע טוב.

מקורות:

ראה משנה חלה פרק א משנה ח שהחלה עולה באחד ומאה, וראה רמב"ם תרומות יג א, מאכלות אסורות טו יג שמרים מהתערובת כנגדה. אמנם במנחת שלמה ח"א סי' ס כתב בשמן הזה שהתרומה טמאה אין צורך להרים כנגדה כי הרמה היא משום גזל השבט והיום בלאו הכי אסור לכהן לאוכלה, אולם החזון אשי סבר לא כך, ראה דמאי סי' טז אות טו.

על העצה להשאל על ההפרשה הראשונה ראה רמ"א יו"ד סי שכג סעי' א, ואף שהט"ז שם חולק וסובר שאינו מועיל כיון שהחרטה נובעת ממציאות שהתהוותה לאחר ההפרשה, הש"ך בנקודות הכסף הסכים עם הרמ"א, וכן הביא שם בפתחי תשובה מכמה אחרונים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל