לתרומות לחץ כאן

הפרשת חלה מעיסה שמקפיאים חלק ממנה בצק לשבת אחרת

שאלה:

שלום.
אם אני עושה כמות גדולה של בצק לחלות שמספיקה להפרשת חלה, אך אני רוצה לשמור ולהקפיא חלק מהבצק ליום אחר, אני יכול לערבב את כל המרכיבים וליצור בצק ומיד להחסיר חלק ולשים אותו במקפיא ולאחר כשעה שהבצק מכפיל את נפחו לעשות ממה שנשאר בקערה בחוץ הפרשת חלה?

תשובה:

שיעור הפרשת חלה תלוי בכמות הקמח ששמת, זה שהוא תופח אינו מקנה לו שיעור זה.

לגבי עצם הנושא, בעיסה שאתה מחלק כדי להקפיא חלק מהבצק לשבת אחרת, יש להפריש חלה ללא ברכה.

מקורות:

בענין זה נחלקו הדעות, לדעת רוב הפוסקים, כיון שכל הבצק ישמש לאותו אדם והוא גם לא מקפיד שיתערב [עושה מהכל אותו סוג מאפה] יש צירוף ויש להפריש חלה בברכה, וכ"כ בביאור הגר"א סי' שכו ס"ק ז, ובמהר"י קורקוס פ"ו הי"ט כתב שכן היא דעת רוב הראשונים, וכן נראה שם בלבוש וברישה ובש"ך ס"ק ה. אולם ראה מהר"י קורקוס שם שהר"ש חולק, וכ"כ בהגה' מימוניות שם בשם רבינו שמחה, שגם כשדעתו לחלק לעצמו לזמנים נפרדים אין הפרשת חלה, וכ"כ בפתחי תשובה שם בשם מעדני מלך. בחזון איש זרעים ליקוטים סי' ב ס"ק ב, ג הכריע כדעה הראשונה שיש חיוב חלה. לכן המפריש בברכה לא הפסיד, אבל לכתחילה עדיף לאפות הכל יחד ואחר כך להקפיא, או שבכל שבוע יוציא כשיעור חלה.

 

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה.
    אולי אני יכול לסיים לערבב את כל המצרכים עד שנוצר בצק שהוא מהשיעור שמספיק להפרשת חלה, ומיד לעשות הפרשת חלה עם ברכה ורק אז לחלק לשניים ולהקפיא חלק?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל