לתרומות לחץ כאן

זקן צעיר

להצטרפות לאלפי המנויים ולקבל את העלון חינם, לשלוח הערות או תגובות, נא ליצור קשר עם הרב יהושע אלט בכתובת [email protected]. העלון מתפרסם בשש יבשות וביותר מארבעים מדינות ברחבי תבל.

כדי לרכוש אחד מהספרים (באנגלית) של המחבר (עותק או ספר אלקטרוני) ולקבל אותו במשלוח עד דלת ביתך, אנא שלח דוא"ל לכתובת [email protected]  או בקר בכתובת https://amzn.to/3eyh5xP.

המחבר מרשה ומעודד לכל מי שרוצה להעתיק ולהפיץ את העלון לזכות את הרבים.

ר' אלט זכה ללמוד תחת הרה"ג מרדכי פרידלענדער זצ"ל והוסמך לרבנות על ידי הרה"ג זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל. ר' אלט הוציא שלשה ספרים במגוון נושאים בעניעי יהדות ומחשבת ישראל. כתביו מופיעים באנגלית, אידיש, עברית, גרמנית וצרפתית.

זקן צעיר

 

עבור רבים, כשהם מגיעים לגיל מבוגר, הם נובלים. אחרים, לעומת זאת, רק משתפרים עם הגיל. הם ממלאים "עוד ינובון בשיבה דשנים ורעננים יהיו" (תהלים צב:טו), הם עדיין יהיו פוריים בגיל מבוגר, נמרצים ורעננים יהיו. נאמר, "אתה אף פעם לא מבוגר מכדי להציב מטרה אחרת או לחלום חלום חדש." בדרך זו נוכל לפרש "אל תשליכני לעת זקנה" (תהלים עא:ט), אל תעזב אותי בזקנה.

 

אם אתה שומר על חיים פעילים, אתה נשאר צעיר. מישהו אמר פעם, "להישאר צעיר פירושו להיות מוכן ללמוד, להתפתח ולהיות פתוח לחיים."

לאחר ראש השנה בשנת תשמ"ח, בגיל 86, פתח האדמו"ר מליובאוויטש ביוזמה מרכזית נוספת. הרבי ציין את גילו המתקדם, "אני לא זקן כמו שכתוב בדרכון שלי. אם תממש את מה שאני מבקש עכשיו, זה יהיה סימן שאתה לא תופס אותי כיהודי זקן, אלא כאיש צעיר עם רעיונות צעירים."

 

 

מאז שנות ה-60, ידיו של ר' דוד קווית (1920–2009) רועדות (הוא היה ראש ישיבה בישיבת מיר בברוקלין ורב בית הכנסת של אגודת ישראל בשדרה 18. המפורסם ביותר שלו בעבודותיו בגמרא בשם "סוכת דוד".). עם זאת, הוא התגבר על המכשול הפיזי הזה והמשיך לכתוב חידושים משלו. עם זאת, מעט מאוד אנשים הצליחו לפענח את כתב ידו, ולכן לא הצליחו להקליד אותם. באין מפריע הצליח ר' קווית לאתר מישהו בירושלים שעדיין יכול לקרוא את כתיבתו. אולם, שנים ספורות לפני מותו, כתב ידו של ר' קווית הידרדר עוד יותר. כעת, איש לא הצליח לפענח את כתב ידו – אפילו לא ר' קווית עצמו. ללא חשש המשיך לכתוב, כי הכתיבה עזרה לו לגבש את מחשבותיו התורניות. זה עזר לו לקדם את הבנתו את הסוגיה. ואז, מישהו הציע לו ללמוד איך להקליד במחשב. התגובה הראשונית שלו הייתה שהוא מבוגר מכדי ללמוד מיומנות חדשה. הוא היה כמעט בן שמונים והרעידות בידיו היו משמעותיות, שלא לדבר על ראייתו הייתה עכשיו די גרועה. למרות זאת, הוא ניסה את כוחו בהקלדה, ובתוך מספר ימים הוא הקליד כמה אלפי מילים ביום. כמה חודשים וכמה ספרים לאחר מכן, הוא התקשר למי שלימד אותו להקליד ואמר: "אני רוצה מחשב נייד!"

Writer of the weekly Fascinating Insights Torah sheet in Englishעברית ,אידיש and français
Author of Six Books including the recently released "Dazzling Money Insights: Illuminating Torah Essays about Money"

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *