לתרומות לחץ כאן

בנייה החיובית

להצטרפות לאלפי המנויים ולקבל את העלון חינם, לשלוח הערות או תגובות, נא ליצור קשר עם הרב יהושע אלט בכתובת [email protected]. העלון מתפרסם בשש יבשות וביותר מארבעים מדינות ברחבי תבל.

כדי לרכוש אחד מהספרים (באנגלית) של המחבר (עותק או ספר אלקטרוני) ולקבל אותו במשלוח עד דלת ביתך, אנא שלח דוא"ל לכתובת [email protected]  או בקר בכתובת https://amzn.to/3eyh5xP.

המחבר מרשה ומעודד לכל מי שרוצה להעתיק ולהפיץ את העלון לזכות את הרבים.

ר' אלט זכה ללמוד תחת הרה"ג מרדכי פרידלענדער זצ"ל והוסמך לרבנות על ידי הרה"ג זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל. ר' אלט הוציא שלשה ספרים במגוון נושאים בעניעי יהדות ומחשבת ישראל. כתביו מופיעים באנגלית, אידיש, עברית, גרמנית וצרפתית.

בנייה החיובית

 

עם כל הבנייה המתרחשת בארץ הקודש, חלקם עשויים למצוא בכך מטרד שכן הוא גורם לרחובות להיות פקוקים יותר, לרעש החזק מהבנייה שמתחילה בשעה מוקדמת, האזורים צפופים יותר ככל שיותר אנשים זזים פנימה וכן הלאה. איך אנשים גדולים רואים את זה?

 

ר' יוסף חיים זוננפלד שמח לראות את בנייתה והרחבתה של ירושלים. בקיץ האחרון לחייו בשנת 1932, כשכבר היה חלש מאוד ולא יכול היה עוד ללכת ברגל, היה נוסע לעתים קרובות במוניות לביקור בשכונות החדשות של ירושלים. כשעבר בחלקים החדשים של העיר פניו היו קורנים שמחה והוא היה ממלמל "בונה ירושלים ה'", ה' הוא בונה ירושלים (תהלים קמז:ב).

 

במכתב מיום א' אלול 1903 כתב ר' יוסף חיים זוננפלד לאחיו, ר' שמואל, מנהיג קהילה באוסטרה שבמורביה: "ב-31 השנים מאז בואי חלו שינויים רבים יותר מהאלף השנים הקודמים ביחד. יותר מאלף בתים יהודים נבנו כאן. עיר הקודש עצמה התרחבה ונבנו בירושלים מבנים יפים יותר ממה שקיווינו אי פעם. בניית הרכבת מתקדמת עוד יותר; ישובים חדשים צצים; אזורים שנשלטו על ידי שממה וריקנות במשך אין ספור דורות התלבשו כעת בחיים ובצמיחה. בכל מקום יש גנים שופעים ומטעים פורחים. האם אפשר שלא לראות את יד ההשגחה האלוקית בכל זה? עלינו לעבוד ביישוב מחדש של הארץ עם אמון בה' שנתן לנו את תורתו הקדושה. בוודאי, אם נהיה נאמנים לתורה נזכה לחיות כאן בבטחה ונמצא תמיד רחמים וחסד…"

 

ר' יוסף חיים ראה בבנייתה מחדש של ירושלים, אפילו מבנים חדשים שנבנו ואוכלסו על ידי לא-יהודים, כהכנה לגאולה. בטיול בשכונות טלביה וקטמון, הוא לא יכול היה להסתיר את התרגשותו מאחד הבניינים הגדולים שנבנו לאחרונה. מישהו שהתלווה אליו ציין שההתרגשות לא במקומה מאחר והבניין שייך לא-יהודים. ר' יוסף חיים השיב: "מה ההבדל? אבותיהם הרסו את הארץ. האם הם לא נדרשים לסייע בבנייתו מחדש? אל תדאג, כל הבניינים היפים והמפוארים האלה יהיו יום אחד שלנו". כשהניף את ידו על הפנורמה של העיר החדשה ההולכת ומתרחבת, קרא ר' יוסף חיים בשמחה נלהבת: "אני זוכר שכל האזור הזה היה ביתם השומם של יצורי השממה. עכשיו זכיתי לראות את כל זה בנוי ופורח!"

 

במכתב שכתב ר' ישראל רייזמן באוגוסט 2019 לאחר שהגיע לישראל בקיץ לכמה שבועות, הוא כתב, "אנו מתארים את ירושלים כ"יפה נוף", הכלה היפה. ובכן, הכלה יפה מתמיד. הגעתי לכאן בציפייה גדולה ולא התאכזבתי. חדר היחוד היה מיוחד. ירושלים חיבקה אותי והבטיחה לי קבלה ישירה בלימוד התורה שלי וקו ישיר לתפילות שלי. קבלת הפנים כאן יוצאת דופן. ישיר. עמדתי על הר הזיתים והסתכלתי לעבר ירושלים. יש לי הבנה חדשה של נבואה של זכריה. כפי שאתם אולי יודעים, מהר הזיתים רואים בבירור את הר הבית וכיפות הבושה. אבל ראיתי הרבה יותר. ככל שהעין יכולה לראות, משמאל ומימין, צפון ודרום, יש פנורמה של בתים וישיבות חדשים. העין יכולה לראות גם קילומטרים מזרחה, מעבר לעיר העתיקה. לרגע הרגשתי כמו משה רבינו, מרגיש את השמחה של התבוננות אל הארץ מראש ההר. ראיתי אלפי, אולי עשרת אלפים בניינים ודירות ברגע מרגש אחד. מזרח ירושלים הערבית מתגמדת מול גל גאות של הבניינים החדשים והאלגנטיים, הגבוהים והקדושים שלנו. ילדי ירושלים הגולים זה מכבר חוזרים. כשנולדתי, ההרים מירושלים השכנה היו ריקים. "שועלים הלכו בה" (עיין מכות כד:). לפני שישים שנה היו רק שכונות פזורות, עם מבנים קטנים. ועכשיו! יש יותר יהודים בחזון שלי, היום, מאשר היו בכל ישראל, לפני מאה שנה. הרבה יותר. התנפחתי מגאווה כשהבטתי סביבי, שוב ושוב. בקושי יכולתי להכיל את עצמי. ומאז אני בוחן את התמונה בעיני רוחי. זה רק אני. תארו לעצמכם את השמחה שחשה הכלה. לא פלא שהיא פותחת את הלב לכל מי שרוצה להרגיש אותה. ועכשיו אני מבין את זה. לזכריה יש נבואה על ימות המשיח. בנבואה עוצמתית הוא מדבר על התפצלות הר הזיתים לשניים. למה? זה אף פעם לא היה ברור. אבל עכשיו זה כן. כשנולדתי, הנוף של הר הזיתים – מה שההר ראה כל היום, כל השנה – היה בעיקר נוף של שני המסגדים האומללים. זה היה כך במשך מאות שנים. כיום, ההר מתמוגג מהנוף הייחודי שלו. גם ההר מתנפח מגאווה. כל שבוע, בניין חדש! עגורים שמגיעים יותר ויותר לשמיים! גאוות הר הזיתים. ברגע של שמחה ההר יתאמץ לכל הכיוונים. והוא יתפצל כדי לספק נתיב ישיר להר הבית. השמחה כבר שם. זו תעלומה שזה לא מתפצל כרגע".

Writer of the weekly Fascinating Insights Torah sheet in Englishעברית ,אידיש and français
Author of Six Books including the recently released "Dazzling Money Insights: Illuminating Torah Essays about Money"

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *