לתרומות לחץ כאן

הזיק ארטיק בחוף יום/כוס קפה במלון – כמה ישלם?

שאלה:

אדם שהזיק ארטיק בחוף הים. עלות הארטיק בקיוסק שבחוף הוא 12 שח, בעיר הוא עולה 5 שח. כמה הוא צריך לשלם? והאם זה משנה איפה הוא משלם.
אשמח למקורות והפניות.
שאלת המשך . אדם שהזיק לחבירו חפץ בארץ ומשלם לו כשנפגשים בארץ אחרת ושם מחיר החפץ יותר זול, לפי מה משלם?
נ.ב יישר כוח על האתר הנפלא ועל התשובות הברורות

תשובה:

שלום וברכה, 

יש כלל שכל נזק שמים אותו לפי מקומו ושעתו, ולכן אם הזיק כוס שתיה במלון או ארטיק בחוף הים התשלום צריך להיות לפי העלות שבאותו מקום, ולא לפי המחיר בנמכר בעיר. המזיק יכול ללכת לקיוסק ולקנות ארטיק במחיר זול ולשלם עם הארטיק. אבל אם משלם בכסף יש לו לשלם לפי המחיר שעולה במקום הנזק.

תשלום הנזק חל לפי המקום שנעשה הנזק, ולא משנה בכמה אדם קנה את החפץ אלא בכמה נמכר במקום הנזק, ולכן אם קנה מוצר בחו"ל ב100$ והגיע לארץ, ובארץ נמכר במחיר של 200$, והוזק בארץ, חייב המזיק לשלם לפי המחיר שנמכר בארץ ולא לפי המחיר ששילם בעל החפץ בחו"ל. וכן להיפך אם קנה בארץ ב200$ ונסע עם החפץ לחו"ל וניזוק בחו"ל, חייב המזיק לשלם 100$ כמחיר שנמכר בחו"ל, למרות שהבעלים שילם 200$ עבור החפץ.

אם הזיק בארץ ופגש אותו בחו"ל חייב לשלם לפי המחיר בארץ ישראל כיון שהנזק היה בארץ ישראל, והשומה לפי מקום הנזק ולא מקום התשלום.

בהצלחה.

מקורות:

בשולחן ערוך חושן משפט סימן קא סעיף ט "ישומו לו כפי מה שיוכל למכרם מיד, אפילו בביתו, לפי השעה ולפי הזמן". מבואר שכל שומא מעריכים לפי המקום כאן ולפי הזמן ולא שמים לפי זמן אחר ולא לפי מקום אחר.

הגמרא ב"מ צט, ב גבי סבל ששבר חבית שביום השוק נמכרת החבית ב4 ובשאר ימים נמכרת החבית ב3, דעת רוב המפרשים שביארו את הגמרא שאם הזיק ביום השוק משלם 4 ואם הזיק בשאר ימים משלם 3 ולא משנה באיזה יום משלם אלא בוחנים באיזה זמן הזיק ושומת הנזק לפי הזמן שהזיק. וכך פסק הרמ"א. אולם הרמב"ם ביאר את הגמרא באופן אחר, ווכ"פ בשו"ע סימן דש סעיף ה, אולם הש"ך ביאר שהרמב"ם דיבר ששבר בשאר ימים ומשלם ביום השוק, ולדינא אין מחלקות בין הפוסקים ששומת הנזק לפי הזמן ששבר. ומכאן יש ללמוד שאם נסע אם החפץ למקום אחר שמים לפי המקום שהזיק ולא לפי כמה קנה את החפץ. וכן להיפך אם הזיק במקום זה ומשלם במקום אחר חייב לשלם כפי מקום נזק, ודינו כשבר ביום השוק שאם משלם ביום אחר חייב לשלם מחיר של יום השוק. 

ראה משפטי התורה ב"מ סימן עד. 

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. לכב׳ הרבנים הגאונים
  למה יכול להפטר בהחזרת ארטיק. זה הרי לא אותו ארטיק הוא משלם אותו כסובין ובמקום שמחזיר השווי שלו פחות מאשר על שפת הים ששם הרחש ההיזק ושם השווי שלו יותר

 2. החזרת הארטיק מועילה רק אם נותן לו ארטיק זהה בחוף הים ושם המחיר שלו הוא יקר, אבל ודאי שלא יכול לתת לו ארטיק בעיר ששם העלות שלו פחותה.

 3. שאלת נוספת. אדם שקונה את קניותיו בחנות מכולת, ומישו שבר לו צנצנת קפה. צריך לשלם לו לפי המחיר במכולת או לפי המחיר בסופר בעיר או בסופר בשכונה?
  כוונתי לשאול מה מגדיר מקום, כי מבחינת מרחק הליכה, חנויות רגילות מאוד קרובות לים, ואם כי ארטיק קשה לצרוך בים בלי לקנות בקיוסק של החוף, מה יהיה הדין בשקית במבה.
  בכבוד רב

 4. בשכונה שיש חנות מכולת וסופר גדול שמוכר בזול, שמים את הנזק אם הזיק לו חפץ קטן ואדם רגיל לא טורח ללכת עד לסופר אלא הולך למכולת, חייב לשלם לפי מחיר של מכולת. אבל אם הזיק לו כמות גדולה שהרבה טורחים עבור זה ללכת לסופר, בדבר זה מחשבים לפי המחיר של הסופר.
  בחוף ים אם לא טורחים ללכת למכולת לקנות אלא קונים בחוף, יש לשלם לפי המחיר של החוף.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל