לתרומות לחץ כאן

קולר אלקטרוני לכלב בשבת

שאלה:

רכשתי קולר אלקטרוני לכלבה שלי המאפשר שליטה מרחוק עם שלט – ויכול למנוע ממנה לתקוף בעלי חיים אחרים ולהיות קשובה אליי גם ללא רצועה.
וגם משפר מאוד את המשמעת שלה באופן כללי גם עם הרצועה.
האם מותר בשבת לשים לה אך ורק את הקולר ללא שימוש בשלט וללא שהקולר משדר אות לשלט? (צריך לבצע התאמה בין השלט לקולר בכל פעם לפני השימוש)
המטרה היא לבלבל את הכלבה ולגרום לה לחשוב שיש לי שליטה מרחוק.
תודה מראש,
אהרן

תשובה:

שלום וברכה

לא הבנתי כיצד זה פועל. באופן עקרוני אין איסור להפעיל מכשיר חשמלי שאין לך עליו כל שליטה והשפעה בשבת, כמו שאתה משאיר מזגן מלפני שבת ופלטה ועוד. לכן אם זה ללא השפעתך כלל וזה דולק מערב שבת, מותר, אבל אם יש משהו במעשיך שגורם להשפעה כל שהיא על המכשיר אסור. מה שהכלבה בעצם גורמת להשפעות בקולר הזה אינו אסור, למרות שהיא מצווה לשבות, אבל היא בודאי לא מצווה על "פסיק רישא דלא ניחא ליה"… רק עליך לברר אם באמת לא קיימת השפעה שלך בשבת.

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. תודה רבה על התשובה,
  אבהיר:
  על קצה המזלג, כאשר אני מעוניין לתקן התנהגות לא רצויה של הכלבה אני לוחץ על כפתור בשלט ומופעל רטט בקולר שגורם לכלב לאי נעימות מסויימת ועל ידי כך מפנה את הקשב שלה אליי, ועד שהיא לא מבצעת את הפקודה לא מופסק הרטט.
  מה שגורם לה להתניה פסיכולוגית חזקה לציות לפקודות משמעת.
  כאשר הקולר עליה ואינו מופעל, ולמרות שאיני מחזיק בשלט ואיני מפעיל את הקולר בכלל, עדיין קיימת אצלה ההתניה וההבנה שאם תנהג בצורה לא ראויה אני יכול "לתקן" אותה מרחוק.
  ולכן יש ערך להלבשת הקולר עליה בשבת גם אם ללא שימוש מעשי כלל.

 2. תודה על התשובה, וסליחה על הטירחה..
  אבל שאלתי היא האם מותר לי להלביש עליה את הקולר במהלך השבת.
  להניח אותו עליה מערב שבת יכול לגרום צער בעלי חיים משום שלדעתי זה יגרום לה לאי נוחות מתמדת.
  אם לדברי הרב הקולר הוא מוקצה אני יכול להסיק מזה שאסור לי להלביש אותו עליה במהלך השבת?
  מה אם אקצה אותו בערב שבת לשבת?

 3. אני חושב שהקולר הוא מוקצה כיון שהוא מיועד לרטט הזה וזה משהו משמעותי בו. ולכן אין להלביש אותו בשבת. לא עוזר להקצות, הקצאה מועילה בדבר שאין לוש ימוש כלל ואני מייחד אותו לשימוש מסויים, בזה אני בעצם יוצר אותו לכלי [גם בזה יש דיון אם מספיק ייחוד לשבת אחת או צריך ייחוד לעולם] אבל אי אפשר לייחד משהו סתם כך כי בא לי להשתמש במוקצה, כלומר זה כלי מוקצה שיש לו ייעוד מוקצה ואני רוצה להשתמש בו בשבת…

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל