לתרומות לחץ כאן

עצבות ועבודת השם

שאלה:

שלום כבוד הרב,
לפני בערך 8 חודשים נכנסתי לישיבה, בישיבה אני מאוד מרוצה ושמח, מאז שנכנסתי לישיבה החיים שלי השתנו לגמרי, החזקתי בעבודת השם כל כך, פעם הייתי מתחיל לדאוג רק אחרי תקופה ארוכה שאני לא מתחזק שאני צריך להמשיך להתחזק, אבל מאז שנכנסתי לישיבה רק אם כל יום או אפילו כמה שעות אני לא מתחזק בעבודת השם אז אני כבר מתחיל לדאוג… כל כך שמחתי, במשך כארבעה חודשים הייתי במגמת עלייה מדהימה, הגעתי לדרגות שמעולם לא דמיינתי את עצמי מגיע אליהם, קצת פה ושם ירידות קטנות, אבל בסך הכל הייתי בעלייה מדהימה.
לפני כארבעה חודשים הגעתי לדרגה חדשה בעבודת השם, המשכתי והמשכתי להתחזק והייתי כל כך שמח מזה, הגעתי לשיא שלי, אבל.. אחרי שהגעתי לשיא שלי בעבודת השם, דווקא אז, יום אחד אני קם בבוקר ומרגיש חולשה, החולשה הקשתה עליי לעשות את הפעולות היומיומיות שלי וממילא ירדתי קצת בעבודת השם בגלל זה, אחרי כמה ימים החולשה התגברה מאוד, ובארבעה חודשים האחרונים נעשיתי חולה יותר ויותר, וככל שנעשתי חולה יותר, ככה נחלשתי גם בעבודת השם, כל יום ירדתי עוד בעבודת השם, וכל כמה זמן התוסף משהו חדש לחולי שלי, בהתחלה זה היה חולשה, אחר כך קושי באכילה ונפיחות, מתישהו גם התחיל לי לחץ דם נמוך, דופק נמוך, ירידה קיצונית במשקל בצורה לא מכוונת (בגלל הקושי באכילה), הגעתי לבית חולים, בארבעה חודשים האלה בקושי הייתי בישיבה ובערך חודשיים רצוף אני כבר לא בישיבה.
קצת קרוב לזמן שנעשתי חולה ההורים שלי החליטו מסיבה לא כל כך ברורה שאסור לי לדבר יותר עם הרב שלי, ושאני צריך לנתק איתו קשר (ואני מרגיש מחובר לרב שלי), ומאז רק ירדתי עוד ועוד בעבודת השם, כל כך התרחקתי, פעם היו לי שאיפות, עכשיו כלום.
אני כל הזמן בבית סובל מהחולי שלי שמשגע אותי ממש כבר חודשים, הרופאים עד עכשיו לא יודעים מה הסיבה לחולשה ולהרבה דברים אחרים, הלכתי להרבה בדיקות ושום דבר לא עוזר, ברוך השם לפחות הצלחתי לטפל בדופק הנמוך ואני מתחיל לעלות בחזרה למשקל שלי אבל עדיין אני מאוד חולה.
אין לי חשק לכלום, לא לתורה ולא לדברים אחרים, אני בקושי עושה משהו במהלך היום, יש הרבה ריבים וצעקות בבית שלי והכל בכמה ימים האחרונים גורם לי להרגיש ריקנות ולפעמים עצבות.
למה כל זה קורה? למה לא הייתי יכול פשוט להמשיך בישיבה להתחזק בעבודת השם? היו לי שאיפות, והתרחקתי כל כך, האם אי פעם אני יוכל לחזור למה שהייתי פעם?
אני מתגעגע לישיבה אבל במצב שלי אני עדיין לא יכול לחזור.
איך אני יכול לשמח את עצמי? בכמה ימים האחרונים התחלתי להרגיש עצבות והעצבות רק מתגברת.

תשובה:

שלום וברכה ידידי

אין לי מושג מה עובר עליך, אבל לי לגמרי שיש קשר בין הגוף לנפש, והחולשה הגופנית שלך והחולי הגופני שלך נובע מקושי נפשי ומחולשת הנפש. ולכן חשוב מאוד לטפל בצד הנפשי ולא רק הגופני, כדאי ליצור קשר עם איש מקצוע בענין זה, שיבין אותך, הן בהיבט הנפשי הן בהיבט הרוחני, חובה שיהיה מטפל ירא שמים כדי שיבין את כל המכלול שלך. כשנפשך תתחזק גם לגוף יבוא מזור ותמצא כוחות בעזרת ה' לחזור לישיבה. בינתיים לא לשכוח את קיום התורה והמצוות ולהתחזק באמונה ובתפילה לה' יתברך.

בשורות טובות ורפואה שלמה.

הצטרף לדיון

4 תגובות

  1. לפעמים כן, אבל לא במקרה שלך, התופעות שאתה מציין הן תוצר מובהק מאוד של הנפש, ולכן הנפש כאן הוא עיקר הנושא שיש לטפל בו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל