לתרומות לחץ כאן

הפעלת שעון שבת ביום טוב

שאלה:

אם מותר להפעיל את השעון שבת ביום טוב? לדוגמא עכשיו השעון שבת על מצב מכובה במצב חול…וכמובן האורות מכובים! יהיה מותר להרים את הצופציק הקטן למצב שבת ואז להרים את המתג של אורות שידלקו בשעה מאוחרת?

תשובה:

כל פעולה שבעצם גורמת לקירוב הדלקת האור אסורה בשבת ויום טוב.

באופן כללי לגבי שעון שבת: שעון שבת שעתיד להידלק בשעה ארבע, אסור להקדים אותו שידלק בשעה שלוש. אבל אם הוא מכוון לשעה ארבע, במקום צורך יש מקילים וסוברים שמותר לאחר את ההדלקה שלו לשעה חמש, כמו כן בשעה שמזגן דולק והוא עתיד להיכבות בשעה ארבע, במקום צורך יש מקילים שמותר לאחר את הכבוי לשעה חמש, אבל אסור להקדים את הכבוי לשעה שלוש. וראוי בערב שבת או יום טוב לכוון את השעון בדיוק לשעות שצריכים כדי שלא יצטרכו לשנות את השעון באמצע שבת ויום טוב, שלדעת הרבה פוסקים אסור בשום מקרה לשנות, ואף לדעת המקילים במקרים הנ”ל, זהו רק בשעת הדחק.

מקורות:

דעת האג”מ ביו”ד ח”ג סי’ מ”ז אות ד’ שאסור לערוך שום שנוי בשעון השבת, ולא ביאר את טעמו, וכן דעת הגרי”ש אלישיב, ועוד כמה פוסקים.

אמנם דעת הגרש”ז אוירבך שבמקרים הנ”ל אפשר להקל מעיקר הדין, וכפי שמבואר במנחת שלמה ח”ב סי’ כ”ג, ועיין בספר שמירת שבת כהלכתו פרק י”ג סעיף כ”ה – כ”ו שכתב שמותר לערוך שנויים במקרים הנ”ל, והוא מתיר בכל מקרה ולא הגביל את ההיתר רק למקום צורך, אמנם עיין בספר אורחות שבת ח”ג סי’ כ”ט ס”ק כ”ו שכתב שעל אף שהגרש”ז סבר שמעיקר הדין מותר, כשהיו שואלים אותו אנשים אם לעשות כך, היה מורה להם לא לערוך שינויים כאילו רק במקום צורך גדול כגון לצורך חולה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. כנראה לא הסברתי את עצמי טוב…אם אדם שכח להפעיל את השעון שבת…השעון שבת נמצא על מצב 0 אם מותר בשבת/יום טוב להרים את הצופציק ששעון יפעל וככה האורות ידלקו/התכבו איתו? כמובן שבבית אורות כבויים/דלוקים בעצם הזזה למצב שבת בשעון שבת לא מתכבה או נדלק כלום

  2. הסברתם את עצמכם מעולה, זה הרבה יותר חמור ממה שאני כתבתי, כלומר, כרגע המצב שאם לא תעשה כלום לא ידלק כלום, ואתה רוצה לגרום על ידי הסטת הכפתור שכן ידלק.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל