לתרומות לחץ כאן

מטבע מזויף

להצטרפות לאלפי המנויים ולקבל את העלון חינם, לשלוח הערות או תגובות, נא ליצור קשר עם הרב יהושע אלט בכתובת [email protected]. העלון מתפרסם בשש יבשות וביותר מארבעים מדינות ברחבי תבל.

כדי לרכוש אחד מהספרים (באנגלית) של המחבר (עותק או ספר אלקטרוני) ולקבל אותו במשלוח עד דלת ביתך, אנא שלח דוא"ל לכתובת [email protected]  או בקר בכתובת https://amzn.to/3eyh5xP.

המחבר מרשה ומעודד לכל מי שרוצה להעתיק ולהפיץ את העלון לזכות את הרבים.

ר' אלט זכה ללמוד תחת הרה"ג מרדכי פרידלענדער זצ"ל והוסמך לרבנות על ידי הרה"ג זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל. ר' אלט הוציא שלשה ספרים במגוון נושאים בעניעי יהדות ומחשבת ישראל. כתביו מופיעים באנגלית, אידיש, עברית, גרמנית וצרפתית.

מטבע מזויף

אדם שעובד בשבת מניח שהוא מרוויח כסף בשבת. זוהי עובדה שגויה כפי שנסביר להלן.

 

השולחן ערוך (אורח חיים רנא:א) כותב שמי שעושה מלאכה ממנחה ואילך בערב שבת לא יראה ממנה ברכה. מסביר המשנה ברורה (רנא:ב) שגם אם ירוויח מזה יפסיד במקום אחר. על זה נוכל ליישם את "והמשתכר משתכר אל צרור נקוב" (חגי א:ו), מי שמרוויח כסף מרוויח אותו עבור ארנק עם חור.

 

תארו לעצמכם שאדם מוצא כסף בציבור בשבת ומחלל שבת כדי לשמור על הכסף. ואז מאוחר יותר הוא מגלה שהכסף מזויף. איזה בזבוז הוא חושב לעצמו.

 

כנ"ל לגבי מי שעושה מעשה נגד התורה כמו פתיחת חנותו בשבת כדי להרוויח יותר כסף. גם אם ירוויח, הכסף הזה מזויף כי הכסף הזה יאבד בדרך כלשהי אם באמצעות חשבונות רופא, תיקון מכשירי חשמל וכדומה.

 

כך נוכל להבין לא תגנבו, ולא תגזל, (ויקרא יט:יא,יג) כמו שכתוב בזמן עתיד. זה הופך את זה לאמירה, לא לציווי. זה אומר שלעולם לא יהיה מצב של גניבה מאז שכולם מקבלים את המגיע להם.

 

נסיים בדברי ר' משה קאסובר (עמוד העבודה, דרוש הבטחון, ט-יג). "אף אחד לעולם לא ירוויח או יפסיד כסף – מתחילת קיומו של העולם ועד סופו. כל כסף שיש לאדם, אף אחד לא יכול לקחת ממנו. מה שהוא אמור להרוויח, הוא ירוויח. מה קורה אם אחד גונב ממנו? האמת היא שהגונב בעצם גנב מעצמו כי הוא יפסיד את הכסף הזה בדרך אחרת. אם אחד יגנוב 1,000 דולר מאחר, הוא יפסיד את הכסף במקום אחר".

Writer of the weekly Fascinating Insights Torah sheet in Englishעברית ,אידיש and français
Author of Five Books including the recently released "Magnificent Marriage Insights: Captivating Torah Essays about Marriage"

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *