לתרומות לחץ כאן

מעטפת כסף שלא זכור היכן הונחה ושאלה נוספת

שאלה:

נשאלתי
1. אני עובדת בגן ולפני פסח אחת העובדות הביאה לי מעטפה ובה כ-1200 ש"ח שהיה אמור להתחלק בין 4 עובדות, אני הנחתי את המעטפה בזכרוני במקום מסויים וגם אותה עובדת שהביאה לי את המעטפה זוכרת שהנחתי אותה באזור זה
אחרי פסח הגענו לגן והמעטפה איננה כמה שחיפשנו היא לא נמצאה
כפי שכתבתי זה כסף שלי ושל עוד 3 עובדות
האם עלי לשלם להם מכספי או שכולם יספגו את האבדה?

2. ברשת שאני עובדת הרבה פעמים חסרות עובדות ויוצא שבמקום 3 צוות ביום אנחנו רק 2 עובדות
המדריכה שמעלינו אמרה שנקודד כאילו עוד עובדת הגיעה ונתחלק בכסף הזה בין השתיים שעבדו בפועל כלומר יקודדו על 3 עובדות ובפועל השתיים שעבדו יקבלו עוד חצי משכורת של השלישית שלא הייתה
אין לי מושג אם מנהל הרשת יודע מהסדר זה
האם זה בסדר לעשות כך? זו לא גנבה?

בתודה מראש על התשובה

תשובה:

שלום וברכה,

1. אם הכסף היה מונח במקום שמור [ארון סגור] ולא נכנסים לשטח הגן אנשים זרים, והמעטפה אבדה, הגננת שקיבלה את המעטפה פטורה. אבל אם הניחה במקום לא שמור, או שהניחה במקום שמור אבל יש זרים שנכנסים לשטח הגן, הרי זה פשיעה והגננת שקיבלה את המעטפה חייבת על אובדן המעטפה וצריכה לשלם מכספה לשאר הגננות.

2. אם האחראית הסכימה לקודד שלוש עובדות עבור שתי עובדות, מותר לעשות כך, כיון ששתי גננות לא אמורות לעשות עבודה של שלוש גננות, ויש ביד האחראית סמכות להחליט בדבר זה.

בהצלחה.  

מקורות:

1. הגננת שקיבלה מעטפה להעביר לשאר הגננות נחשבת שומר חינם, כיון שאסור לה להשתמש במעות. ושומר חינם חייב בפשיעה ופטור בגו"א. ולכן אם הונחה המעטפה שמקום שמור, ואבד – פטור. אבל אם הונחה המעטפה שמקום לא שמור, או שנכנסים לשם זרים דינו כאינו שמור והרי פשיעה וחייב.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל