פדיון כפרות באתר דין לחץ כאן

ביטול הזמנת תפילין מסופר כשהציעו לי תפילין במתנה

שאלה:

הזמנתי תפילין לרגל הבר מצווה של הבן, כרגע הסופר באמצע כתיבת הפרשיות, היום קיבלתי טלפון מהמוסד של הבן שיש איזה נדיב שהוא מוכן לתרום תפילין מהודרות להצלחת בן ושגם יש לו בר מצווה השאלה שלי האם אני מחוייב לקנות מהסופר שהזמנתי ממנו או שיש לו רק דין תרעומת ואצטרך לפייס אותו. תודה

תשובה:

שלום וברכה,

מותר לך לבטל את ההזמנה ולקחת תפילין מהנדיב.

בהצלחה. 

מקורות:

מבואר בשו"ע סימן שלג סעיף ח ומקור הדברים בתשובת הרא"ש שאם הזמין מאומן והתחייב לקנות והאומן הזמין את המוצר, אם הלקוח מבטל את ההזמנה והמוצר שלא יימכר מיד יתקלקל, חייב הלקוח לשלם על ההפסד מדינא דגרמי. ומובח שאם הדבר לא ייפסד ויוכל האומן למכור לאחרים, אינו חייב לשלם על ביטול ההזמנה. מדברי השו"ע יש להוכיח שסופר שכותב תפילין עבור לקוח, הסופר אינו פועל של הלקוח אלא התחייבות של קנייה ומכירה, ואם מבטל את ההזמנה אין כאן אלא איסור של מחוסרי אמנה. וכן מבואר בשו"ת תורת אמת סימן קיט הובא בקצות סימן שלט ס"ק ג, שהזמנה מסופר והסופר כותב על קלף של הסופר אין זה שכירות פועלים אלא קנייה ומכירה, ולכן אין בזה איסור של בל תלין.

באיסור מחוסרי אמנה אם השתנה המחיר או שקיבל מתנה ולא צריך לקנות יש מחלוקת אם מותר לבטל את דיבורו, וריהטת הפוסקים להקל בדבר [הבאנו את הדברים בתשובות אחרות בהרחבה]. ולכן מותר ללקוח לבטל את הזמנת התפילין ולקבל מהנדיב. 

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל