לתרומות לחץ כאן

ספק חמץ שעבר עליו הפסח – קניות בסופר מרקט

שאלה:

לרב שליט"א שלום רב,
אימי הביאה לי וופלים ועוגיות (בד"ץ) שנקנו מסופר חדש שנפתח לפני כ 6 ימים, זה רשת חדשה בשם קרפור, ויש לה סניף כנראה בת"א, היא אמרה שאין להם תעודת מכירת חמץ בחנות כי החנות נפתחה לאחר חג הפסח, תאריך הייצור של החמץ הנ"ל היה בסביבות פברואר השנה , מה לעשות אם זה? האם מותר לאכול? תודה רבה.

תשובה:

כיון שאנחנו לא יודעים היכן החמץ הזה היה בפסח, זה בעצם ספק  אם נעשה מכירת חמץ וכו', ולהלכה בספק זה יש להקל כמו בכל ספק דרבנן.

הספק הזה אגב נכון כרגע בכל מכולת כי כבר מגיעים מוצרים אחרי פסח וכו'.

מקורות:

בשו”ת חתם סופר סי’ קיד החמיר בספק חמץ שעבר עליו הפסח, אלא שמלבד זאת שחלקו עליו רבים, ראה בחק יעקב סי’ תמט, ובשו”ת בית שלמה או”ח סי’ סב, וכן ראה בשדי חמד מערכת חמץ ומצה (כרך ה’ עמוד א’ קה) ועוד אחרונים, מאחר שזה איסור דרבנן וממילא ספק באיסור דרבנן מותר, עוד ראוי לשים לב שגם החתם סופר עוסק באופן שודאי נמכר באופן כלשהו אלא שיש ספק אם חלה המכירה או אם זה היה חמץ בפסח. כלומר, יש מציאות ברורה, והספק בעצם היה כבר בפסח עצמו שעליו היו ודאי צריכים להחמיר כמו כל ספק דאורייתא, לכן כתב החת”ס שיש להחמיר בו לאחר הפסח. אבל בספק שאתה מציג כאן שהוא האם זה נמכר כדת וכדין או לא, זה ספק דרבנן רגיל ואין סיבה להחמיר בזה, אא"כ הסבירות הגבוהה היא שלא נמכר.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. מחילה על ההתערבות אבל תורה היא וללמוד אני צריך. לא הבנתי מה ההבדל בין הספקות. אם יש ספק אם זה היה חמץ או אם המכירה חלה זה ספקא דאורייתא ואילו אם זה וודאי חמץ בפסח והספק היכן זה היה והאם זה נמכר זה יותר קל? אתמהה!

  2. כרגע זה ודאי ספק דרבנן, השאלה יא אם כבר היתה לנו הלכה לנהוג איסור בדבר מספק באמצע הפסח, ואז בעצם זה כבר הוחזק לאיסור.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל