פדיון כפרות באתר דין לחץ כאן

קריאת שמע עם תפילין דרבינו תם

שאלה:

שלום.
אני נוהג להניח תפילין ר"ת, האם זה בסדר לקרוא רק שתי פרשיות של תפילין ( קדש והיה כי יביאך ) ללא קריאת שמע?
תודה

תשובה:

מנהג רבנן קשישאי לומר פרשת שמע עם תפילין דרבינו תם ועל פי האר"י שאלו ואלו דברי אלוקים חיים, כך הביא בפסקי תשובות סי' כה אות יד משו"ת מהר"ם שיק או"ח סי' כג, אמנם לא מצאתי הדברים שם וכנראה יש טעות בציון המראה מקום, ומכל מקום לעצם הענין, ברור שזו אינה חובה גמורה כי כל הנחתם היא הידור ולא חובה גמורה, אבל כדאי להקפיד בכך, שכן לשיטת רבינו תם מה שקרא קריאת שמע קודם לכן, הוא ללא תפילין.

שבת שלום ומבורך.

הצטרף לדיון

8 תגובות

  1. כל אחד לפי מנהגו, מנהג רוב העולם לקרוא רק פרשה ראשונה שהיא מהתורה, אבל רבים הקפידו לומר שלושתם או לפחות גם ויאמר.
    הסיפא בדברי, היא שאם אנחנו חוששים לשיטת רבינו תם, נמצא שמה שקראנו בתפילה קריאת שמע עם תפילין של רש"י זה כאילו בלי תפילין, כי לשיטת רבינו תם תפילין אלו פסולות, ולכן כדי שלא יהיה כמעיד עדות שקר בעצמו, יאמר שוב קריאת שמע עם תפילין של רבינו תם. לא דיברנו על רבינו תם עצמו כמובן.

  2. מחילה אבל אם לפי ר”ת קריאת שמע עם תפילין רש”י כמעיד עדות שקר איך מתקנים את זה ע”י קריאה נוספת עם תפילין ר”ת? מאי דהוי הוי! וכי אם אדם יקרא ק”ש ללא תפילין ולאחר מכן יקרא שוב עם תפילין יתקן את העדות הראשונה?

  3. כאשר כוונתו לכל מראש אז כן, כך נוהגים שמי שקם לפני זמן מגן אברהם ויאמר בתפילה בזמן הגר"א ורוצה לקרוא קריאת שמע לפני התפילה, אינו חייב להקפיד שיהיה עם תפילין, כיון שיקרא אחר כך עם התפילין.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל