לתרומות לחץ כאן

שכח לנתק את מצת הגז לפני החג / כיריים בטיחות ביום טוב

שאלה:

שלום כבוד הרב…
אם אדם שכח לנתק את השקע של המצת של הגז האם הוא יכול לקרב גפרור ולהדליק את הגז אפילו שהמצת החשמלי עובד כי אני מסתמך על האש של הגפרור ואם הנידון הזה מותר אם אפשר בבקשה מקורות
תודה רבה..

תשובה:

שלום וברכה

ככל שהמצת פעיל אין להשתמש, גם אם אתה שם בנוסף לכל גפרור זה לא מתיר לך להפעיל מצת חשמלי.

כמו כן חשוב לציין, שגם בלי קשר למצת, בכיריים החדשים יש שסתום בטחון שנפתח באופן חשמלי על ייד האש והוא בעצם משחרר את הגז. רבים אוסרים את השימוש בכיריים כאלו ביום טוב, שכן האש גורמת שם לסגירת מעגל חשמלי הדוחף את השסתום מה שגורם לגז לצאת ולהמשיך לבעור, כך שמה שאין חיבור לחשמל אינו משום שאין שם פעילות חשמלית אלא משום שאתה מייצר את הפעילות החשמלית בעצמך. וכן דעת הגרי"ש אלישיב להחמיר בענין כמובא בשבות יצחק חלק יא סי' יג.

אכן יש שהקילו בענין זה, משום שלדעת הפעילות החשמלית קיימת כל הזמן, אלא שבזמן שהאש דולקת עוצמתה רבה יותר ולכן השסתום נפתח, וכיון שבסגירת מעגל חשמלי אין איסור הבערה [שהוא בלאו הכי מותר ביום טוב] אלא חשש איסור בונה לפי דעת החזון איש [סי' נ ס"ק ט] כאן לא שייך חשש זה כיון שיש זרם כל הזמן, וראה בזה בהרחבה בקובץ המעין שנה נב מאמר מקיף. לכן לכתחילה כדאי מאוד להחמיר בענין זה ולחשוש לדעת האוסרים, אולם המיקל בענין זה יש לו על מי לסמוך. לכן כל אחד יברר לגבי הכיריים שלו מה דינן.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל