לתרומות לחץ כאן

ברכה על בורקס / קידוש במקום סעודה למי שמנוע מאכילת דגן

שאלה:

שלום וברכה! אני אשכנזי אם זה רלוונטי לפסיקה
1. מה הברכה על בורקס פיצה?
2. מה הברכה על 'מיני פיצה' – מין מאפה שמגיע בחבילה להקפאה ומכינים בתנור של חברת מעדנות.
3. ראיתי שישנה מחלוקת בפוסקים האם מי שאיננו יכול לאכול בשבת ולא יכול לקיים דין 'קידוש במקום סעודה' חייב בקידוש על יין או לא. מה הדין באדם שכן יכול לאכול, אך לא יכול לאכול פת/מזונות אלא רק דברים שברכתם שהכול בגלל כאבי בטן – האם גם המחמירים יודו שבגלל שסו"ס הוא אוכל משהו אז חייב בקידוש על יין?
4. יש לי רופאה מסוימת (היא היחידה שפנויה בתחום שלה עבורי) שאני צריך לעבור אצלה בדיקה אינטימית. אין אצלה וילון, אז היא פשוט נועלת את הדלת. האם די בכך שהמזכירה יכולה לדפוק על הדלת ולבקש משהו כדי להתיר ייחוד? לא יודע מה ההסתברות שזה יקרה – כנראה די נמוכה

תשובה:

שלום וברכה

1-2 הברכה היא מזונות אלא אם כן אוכלים כשיעור קביעות סעודה.

3. בודאי שחייב בקידוש, ואם אינו יכול לאכול מיני דגן מחמת חולי וכדומה, יקיים דין קידוש סעודה על שתיית רביעית יין, או בדיעבד באכילת פירות. ונפרט הדינים:

בדין קידוש במקום סעודה מצינו כמה שיטות בפוסקים: אכילת עוגה – לדעת השו”ע  סי’ רעג סעי’ ה כזית עוגה יוצאים בו ידי חובת דין זה, וכך הכריעו רוב הפוסקים, אולם הגר”א [הובא בביאור הלכה שם] החמיר לאכול פת דוקא. מנהג העולם בזה כדעת השו”ע [אלא שיש שהחמירו שהכזית יהיה כולו מהקמח ולא בצירוף הביצים והסוכר וכיוצא בזה כמבואר במשנה ברורה סי’ רח. שתיית יין – דעת הגאונים שדי ברביעית יין של הקידוש לקיום דין זה וכן פסק השו”ע שם, אולם, הלבוש שם כתב שהיין של הקידוש לא יוכל להחשב כסעודה הבאה מחמתו, וצריך לשתות רביעית נוספת, וכדבריו הסכימו הב”ח ט”ז ומג”א ועוד, במשנה ברורה מחמיר עוד יותר, ולדעתו, לכתחילה גם עוד רביעית יין אינה נחשבת סעודה וכדאי לאכול עוגה, כמבואר בשער הציון שם ס”ק כט-ל. אכילת פירות – בקידוש הלילה אינם מועילים, אולם, בקידוש של יום שדינו קל יותר, פסק המשנה ברורה שניתן לסמוך על כך בשעת הדחק, ובפרט כששותה רביעית מיין הקידוש.

4. זו בעיה. כדאי לטרוח למקום מרוחק קצת וללכת לרופא.

שבוע מבורך.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה רבה על התשובה המהירה
    לגבי 3 אכילת פירות גם הכאיבה לי בבטן וגם יין עשה לי תחושה לא טובה. האם יש אלטרנטיבה אחרת?
    לגבי 4 היא רופאה בתחום מומחיות מיוחד ואין רופאים אחרים במערכת הרפואה של צה"ל

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל