לתרומות לחץ כאן

מבחן נהיגה בחול המועד פסח

שאלה:

שלום כבוד הרב.
נקבע לי ע'י משרד הרישוי מבחן מעשי בחול המועד פסח הקרוב. המבחן מתקיים ברכב של המורה שלי אבל אין לי דרך לדעת בוודאות אם הרכב מנוקה לפסח מחמץ(המורה לא דתי). האם זה יכולה להיות בעיה עבורי ליסוע ברכב כזה בפסח? תודה וחג שמח.

תשובה:

החמץ אינו רלוונטי כי זה לא שלך, לגבי עצם הטסט, אם מותר בחול המועד, יתכן שזה אכן נחשב דבר האבד ומותר, כיון שבמידה ולא לוקחים את הטסט הוא נדחה בכמה שבועות. אם ניתן בכל זאת להחליף זה כדאי, כי נהיגה שלא לצורך המועד.

אני מעתיק שמה כבר כתבתי בענין זה כאן באתר בעבר:

בנוגע לשיעורי נהיגה יש שתי בעיות: א. פוסקי זמנינו נחלקו אם נהיגה ברכב שלא לצורך המועד מותרת או אסורה, הגר"מ פיינשטין בעל אגרות משה אוסר, ובעל שו"ת באר משה מתיר, הובאו דבריהם בס' חול המועד כהלכתו עמ' רסד. מה שאדם נהנה קצת מהלימוד לא נראה שיחשב כבר כצורך המועד, ברור שעיקר הענין כאן הוא הלימוד לא ההנאה הקטנה הנלוית לענין לעיתים. ובס' ארחות רבינו הובא שהקהילות יעקב אסר זאת. ב. יש כאן כעין משא ומתן, אתה שוכר את המורה ואת הרכב לצורך לימוד הנהיגה, ויש איסור לשכור פועלים במועד, למעט צרכי דבר האבד. לכן אם יש נזק במניעת הלימוד, וכגון שיש טסט מיד אחרי החג, ולאחר מכן אין הזדמנות קרובה וכדומה, יש להקל, אבל באופן רגיל אסור.

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל