לתרומות לחץ כאן

ספרי בריאות הגוף והנפש שנתחברו ע"י מינים

שאלה:

האם מותר לקרוא לתועלת ספרי חכמה בענייני בריאות הגוף או הנפש[פסיכולוגיה] שהתחברו ע"י גויים שמן הסתם אפיקורסים, אף שבספר אין כלל כניסה לנושאי אמונה או דעות. אלא נטו עניינים מקוצעיים

האם זה שייך לדברי הגר"ז
שולחן ערוך הרב יורה דעה הלכות תלמוד תורה פרק ג סעיף ז
ובלבד שלא יהיו ספרי מינים שהם ספרי הפלסופים מאומות העולם שהיו מינים וכופרים בהשגחה ובנבואה שאסור לקרות ולעיין בהם כלל אפילו באקראי ואפילו ללמוד מתוכם איזה מוסר ויראת שמים ולכן גם כשדבריהם הובאו בספרי ישראל צריך ליזהר מהם ועליהם אמרו חכמים שהקורא בספרים החיצונים אין לו חלק לעוה"ב ולא עסקו בהם מקצת חכמי דורות שלפנינו אלא כדי להשיב עליהם ולחזק דתינו והשעה היתה צריכה לכך לתשובת המינים מאומות העולם שהיו בדורותיהם מתוכחים עם ישראל מה שאין כן בדורות אלו:

תשובה:

שלום וברכה

ספרי חכמה ורפואה בודאי ניתן לקרוא בהם ולהחכים, ספציפית לגבי ספרי פסיכולוגיה יש בעיה, כיון שההבדל בין פסיכולוגיה לפילוסופיה לא תמיד מוחלט, הפסיכולוגיה במידה רבה היא תולדה של הפילוסופיה. כמו כן גם ברמה הפרקטית, עצות רבות אינן תואמות את עקרונות היהדות, יש לפעמים עידוד לחטוא, או הכלת מצבים של חטא וכיוצא בזה. לכן, כמובן מי שנצרך לכך לצורך הכשרתו וכו', ועושה זאת בשימת לב ותחת פיקוח, זה בסדר, אנחנו חייבים אנשים מוכשרים שיעסקו בנושאים אלו שיש בהם פיקוח נפש של ממש, אבל מי שקורא כדי להחכים, ישתמש בספרים של חכמים יראי שמים שכבר סיננו את הדברים וכתבו באופן המותאם ליהדות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל