לתרומות לחץ כאן

השתדלות בחיים לעומת האמונה

שאלה:

שלום לכבוד הרב שליט"א,

שאלה: לכבי השתדלות לגבי ביטחון, על אודות לומד תורה בכולל שמפחד ללכת לבית כנסת שבמקומו היות ורבו תקיפה ליהודים, ורצה לקבל רשיון  נשק כי אין אף אחד בבית הכנסת שלו שיש רשיון והוא מפחד ללכת עם הילדים, ומראו לו אנשי הביטחון שכדי לקבל את זה אפשר לעשות קורס ושירות מקומי עם משטרה בלילה כמה שעות פעם אחת בשבוע וכדומה לפעמים תקופה קצרה כדי לקבל אישור ללכת בכל מקום עם זה, והיות לומד ביום בכולל וזה יהיה רק קצת זמן בלילה בזמן שלא היה לומד כלל ורוב בני אדם הולכים לישון שהרי לא יהיה ביטול תורה בכך, אם בסדר?

ונוסף על זה מהו ההשתדלות הנכון על ביטחון?

עוד לגבי השתדלות, עתה לגבי פרנסה מהו הנכון? האם מישהו שאין לו שום קורס או תואר לעניני מקצוע שיעשה איזה דבר שיכול למי שאין לו לימוד איזה שהוא מקצוע או תואר ייחשב כהשתדלות? הרי שסיכוי שישיג משהו שיכול לחיות נמוך (מדובר כשהאשה איננה עובדת ועתה הדבר יתלה בו).

או בכהאי גוונא אמרינן שהשתדלות יהיה להשיג אופן אמיתי שיכול לבוא אליו פרנסה מספיקה? דהיינו לעשות איזה שהוא קורס שהוא מעניין ובדאי מדובר במקצוע המותר ליהודי לעשות, ואז לפי המציאות שאז יכול לבוא פרנסה המספיקה אז זה ייקרא השתדלות ופחות מזה אינו ?

גלוי וידוע לאנשים בעלי אמונה וצדיקי העולם שכבר היו שאף ללא כל זה לא חסר להם וה' סידר עליהם כסיופור של אליהו, אבל לרוב האנושות זה לסמוך על הנס, ואינו נראה להיות איש אחראי למיחז מעשה גדולי העולם ולחשוב שלו גם ייעשה כזה, כי אנשים אלו לא סמכו על זה אלא היו עניוים מאוד וה' סידר להם ללא ידיעתם כמו שעשה לאליהו ויעקב אבינו וכו' ולא שאנשים בטחו על לימוד שייעשה להם נס. אמת שיש דבר גדול מאוד שלכל הפחות האדם צריך להתחיל משהו כדי שיבוא עליו הברכה ולהתחיל איזו שהיא פרנסה ואז צליח אבל מ"מ לכתחילה צריך לא לסמוך על הנס ולעשות משהו שמסתבר. כי אף משהו שמסתבר יש אנשים שלומדים פרנסה כל שהוא ואף שמסתבר לא מצליחים ואז מי שמצליח זה גם נס אלא שנס נסתר והמבין יבין.

נוסף לזה שאלו האם לקנות כרטיס לוטו הוא ייחשב אופן של השתדלות אף שהסיכוי מינימלי? כלומר ודאי לא לעשות כלום ורק לקנות את זה, אלא נוסף על מה שעושה כדי שיהיה "כלי" שיכול להחזיק תוספת ברכה כגון אדם העובד כשומר שמשכורת שלו נמוכה בהשוואה לרופא שניים, ואף שיתפלל על זה למשכורת גבוה כזה באופן טבעי לא מסתבר אולם בקנית הכרטיס יכול לבוא לו בקשתו באופן שיהיה אשפר ללא להחליף הטבע על מה שנקבע על תחומו לקבל משכורת אופן שיקבל פרנסה בשפע?

נשמח לקבל חוות דעת

תשובה:

שלום וברכה

מותר לעשות קורס קצר כדי לקבל רשיון נשק אם מרגישים שזה נחוץ, וזה בסדר, אבל יחד עם זה יש לשים לב היטב לא להכנס לחרדות. ניו יורק נחשב מדינה בטוחה יחסית, אין צורך לחשוש ללכת לבית הכנסת, ומלבד הטיפול בעצם החרדה יש גם להתחזק באמונה שלכל כדור יש כתובת, ואם לא נגזר על אדם מלמעלה חלילה שיפגע, הרי שכל רע לא יאונה לו, והיסוד הזה הוא בסיס האמונה.

אדם שמחמת הקושי בבית צריך לעזוב את הכולל ולצאת לחיי המעשה, כדאי שילמד מקצוע מכניס בצורה המתאימה לאנשים יראי שמים, מבחינת צניעות וכו', כדי שבאמת יוכל לכלכל את ביתו בצורה נאותה. אדם חסר הכשרה בדרך כלל ידשדש בעוני. התשובה הזו היא כמובן כללית מאוד, יש להתייעץ באופן פרטני מה כדאי ללמוד לפי הכישורים היכולת והזמן.

אין ענין של השתדלות לקנות כרטיסי הגרלה אבל אין בזה איסור מצד מצות הבטחון.

שיהיה תמיד רק שפע ברכה והצלחה שלווה ומנוחת הנפש.

רבני בית הוראה
רבני בית הוראה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל