לתרומות לחץ כאן

ברכה על טלית לחזן עם שרוול קצר

שאלה:

אם אני עם חולצה קצרה כי כך דרכי ללכת ביום יום כולל בכל ימות החורף (אינני אוהב כלל ללבוש חולצה ארוכה אלא רק מעיל כאשר אני יוצא אל החוץ אבל בתוך מקום סגור אני בדרך כלל כמעט תמיד עם חולצה קצרה בלבד) ועכשיו העלו אותי להיות חזן והרי אני לא יכול לעלות עם חולצה קצרה ולכן אני שם טלית על מנת לכסות את זרועותיי – מתי לברך על הטלית האם לברך עליה לפני שאני שם אותה עליי ואין טורח ציבור כלל בזה כי זה הרי מה שהציבור רוצה שיקרה או שמא לברך אחר התפילה כדי למנוע טורח ציבור או שמא לא לברך כלל כי הרי אינני שם את הטלית בשביל המצווה אלא רק ככיסוי לידיים בלבד וזו כוונתי היחידה (שהרי אם היה באותו מקום כיסוי ידיים מיוחד הייתי שם אותו וזהו). אז מה לעשות?

תשובה:

שלום וברכה

יש לברך עליה לפני התפילה כפי הדין לברך על המצוות עובר לעשייתן.

ואף שהמשנה ברורה בסימן יד חושש לדעת השערי אפרים שכאשר אדם לובש טלית רק כדי לעלות לתורה מפני כבוד הציבור אין זו מטרת לבישה ואינו מברך, נראה שאין דינו קשור לכאן כלל, ואדרבה, כאן אין לך גדר לבישה גדול מזה, שמטרת הלבישה היא ממש כיסוי הזרועות, כלומר יש כאן תכלית גמורה של לבישה והדבר מחייב ברכה.

רק יש לשים לב היטב שהטלית כשרה, מצוי בטלית של בית כנסת שהיא נפסלת.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. אכן כוונתי היתה לומר שגם בטלית בית הכנסת יש לברך במקרה כזה, כמובן לא בתפילת ערבית… כמו כן יש לבדוק את הציציות לפני הברכה, מצוי מאוד בטלית בית הכנסת שהיא פסולה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל