לתרומות לחץ כאן

מזוזה בדלת זכוכית צרה

שאלה:

שלום כבוד הרב,
אצלי בעבודה 5 משרדים הדלתות והקירות עשויים מזכוכיות והם באותו קו , אין משקוף הכול כיחידה אחת ובאמצע יש את הדלת שגם עשויה זכוכית , למעשה אין מקום להתקין מזוזה בצורה הרגילה שאנחנו מכירים בדלת משקוף רגילה , בדקתי ואפשר מהצד הפנימי של קיר הזכוכית.
שאלתי מה עושים במקרה זה?

בברכה,
ירון

תשובה:

שלום רב

אכתוב את הכללים לגבי דלת צרה שאין מקום בצורת הפתח למזוזה, ומכאן לנושא שלך:

בדלתות אלומיניום צרות, הטוב ביותר לחקוק בתוך הפנל של האלומיניום במידה ויש כזה, ולהניח את המזוזה שם, או אם מדובר בדלת הזזה, יש בדרך כלל מקום כיון שעובי הפנל הוא כעובי שתי הדלתות. במקרה שזה לא אפשרי, ואני מבין ממך שבמקרה שלכם כל זה לא אפשרי, ויש רק זכוכית בעובי שווה בין הקיר לדלת, אם הקיר מעט בולט, אתה יכול להניח את המזוזה בעובי הקיר שבו קבוע המשקוף כיון שגם הוא נראה כחלק מהפתח, ואם אין כל דרך אחרת יש לקבוע על הצד החיצוני של הפתח סמוך לדלת, ללא ברכה.

מקורות:

כאשר לא ניתן לקבוע את המזוזה בתוך חלל הפתח כיון שהוא בעובי הדלת ממש, יש לקובעה על המשקוף מצידו החיצוני ללא ברכה. אולם, אם הצורת הפתח של הבית עצמו אינה רחבה הרבה יותר מהאלומיניום ונראה הדבר כמו פתח אחד שחלקו בולט מעט מחברו,  יש להקל לקובעה שם וזה ודאי עדיף מלקובעה על צידו החיצוני של הפתח. המהודר ביותר, לעשות חור באלומיניום עצמו ולקובעה בעומק הפתח. ראה ס’ שערי המזוזה פרק יב סעי' יג ובהערה ט. כאמור, במקרה שלך אני מבין שזה לא אפשרי.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל