לתרומות לחץ כאן

שיער פזור לילדה – למה לא?

שאלה:

הבת שלי בת 12 וחצי ואוהבת ללכת כמה שיותר פזור. הבעיה היא שאמרנו לה שזה פחות צנוע אז היא שאלה אם כן למה בשבת/חגים כל הבנות עם פזור, האם מותר להיות פחות צנועה בשבת? לא ידענו מה לענות, לא לה ולא לעצמנו…מה באמת התשובה?

תשובה:

שלום וברכה

אחת הנקודות הכי בעייתיות בנושא הזה של החינוך לצניעות, הוא שיש עירבוב גם אצל הבנות וגם אצל המחנכות – באופן בו הן מנגישות את הכללים לבנות, בין דבר שהוא באמת נושא של צניעות ממש, לבין מה שיותר קשור, לכללי בית הספר, או הנהגות מקובלות, שבסופו של דבר זה נוגע מאוד לצניעות, כי חריגה מכללים בנואים אלו, יש בה אמירה, התרסה מסוג מסויים, או הגדרה עצמית מסוג מסויים, וזה גם ענין של צניעות וגם ענין של מי אני והיכן אני נמצא ומי החברה שלי. הבעיה הזו גורמת לשאלה שהצגת, ובאמת זו נקודה שאותה צריך לחדד בסגנון הבא:

אם מדובר בשיער ארוך פזור שמושך עין וכו', זה דבר שבמהותו אינו צנוע, והוא אסור בין בשבת בין בחול נקודה.

שיער עדין שמבחינת הצניעות האובייקטיבית הוא בסדר, יש לנהוג בו כפי המקובל, משום שחריגה מהנורמה, מושכת את העין, ומידרה את האדם וגורמת לו להתנהגויות שלא מתאימות למקום שבו היינו רוצים שיהיה וכו', ולכן חובה לשמור על ההנהגות המקובלות הללו, למרות שמבחינה הלכתית הן החמרה או הידור ולא מחוייבים מן הדין. ובכלל, הקבלה של הוראות הגדולים ובית הספר, יש לה חשיבות ראשונה במעלה וזו נקודה חינוכית מאוד משמעותית לכל החיים. לפני שנים למדתי עם בחור מרדן מאוד שנזרק מכל המוסדות והוא תמיד שאל בהתרסה שאלות מסוג זה, אמרתי לו: יכול להיות שאתה צודק בהכל, אבל אני רוצה לומר לך מה מבדיל בין ילד למבוגר – מבוגר מבין היררכיה, הוא מבין את החיים, מה המעמד שלו ומה של הגדולים והקובעים ממנו, וכך הוא מצליח בלימודים בעבודה ובכלל. וזה נכון וחשוב לא רק בשביל להסתדר אלא בשביל להיות חלק מחברה טובה ומועילה ובשביל לקבל ולהשייך לקהל מבקשי ה'.

רבני בית הוראה
רבני בית הוראה

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה. השאלה שלי היא, אנחנו גרים באיזור חרדי באיזור ירושלים ואשתי אומרת שרוב הבנות בגילה (כתה ו) הולכות עם פזור בשבת עכ"פ, גם כאלה שיש להן שער יותר ארוך מהכתפיים. אני לא שמתי לב כך או כך לבנות בשכונה אבל משום מה אני לא בטוח שהיא צודקת. במידה והיא כן צודקת וכך בנות הולכות השאלה שלי היתה מה אומרים לילדה? ללכת עם קוקו כשהרבה חברות שלה הולכות עם פזור בשבת (שוב, לא בטוח שזו המציאות והייתי שמח לדעת אם כן). ושאלה נוספת בענין זה- הבת שלי אוהבת ללכת בבית כ-ל הזמן עם פזור. יש לה חוש אסטתי מאד מפותח והיא אומרת שככה יותר יפה. אשתי אומרת שצריך לאפשר לה (אשתי מאד צנועה, לא זו הבעיה) וגם פה אני לא משוכנע מה הדבר הנכון…

  2. אם זה חשוב לה מאוד, אז מה שמותר ומקובל בבית הספר לגבי שבת זה בסדר, זה לא יזיק, אבל לא מעבר לכך.
    מה שאפשר לחנך לצניעות אבל מתוך שמחה שילד לא ירגיש חנק וכו', זה ודאי טוב ומהודר, אבל אם זה לא אפשרי, אז די לנו בהנהגה המקובלת בין בנות בית יעקב.
    בבית זה לא נורא רק כן הייתי מנסה יותר להבין ולהרגיש מה עומד מאחורי זה, אז זה רק אסטתיקה או שהיא מנסה להדמות למישהי ואז יש יותר מקום למחשבה איך מרוממים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל