פדיון כפרות באתר דין לחץ כאן

לקוח שידע מהדירה לפני ששוחח עם המתווך

שאלה:

ראובן מכיר בנין שנבנה עובר שם כל יום מכיר את הקבלן ויש לו פרטי קשר שלו, מתווך מסוים פרסם מודעה על האיזור המדובר וראובן התקשר אליו המתווך מכיר את ראובן ויש לו את האימיל של ראובן , ראובן אמר לו שיודע באיזה בנין מדובר ושואל רק מה המחירים. והמתווך שלח לו את החומר במייל .
ראובן אמר בטלפון הבא למתווך אני מכיר את הבנין מכיר את הקבלן ומצד שני מוכן שתטפל תבדוק פרטים תקדם פגישה, אך מקסימום 1% תיווך על אף שמכיר ויודע את העסקה, המתווך התחיל להסביר שלוקח 1.5% ואז הסביר למתווך שבעקרון זה או כלום או חצי אחוז רק רוצה שירוויח ומוכן ללכת על 1% ואז הביע שרצה יותר אבל מבין
ובעצם בעיקר ראובן עשה חשבון שעדיף לו שהמתווך יקדם ולא ניגש ישיר כי יש דירה מסוימת מציאה שרוצה , ולא רוצה שהמתווך ימכור אותה למישהו אחר.

בפועל
1 המתווך ללא בלעדיות ועוד מתווכים מפרסמים את זה כך שלא משיג במטרה שלא ימכר למישהו אחר.
2 המתווך לקח לו כמה ימים לנסות לעשות פגישה וגם בסוף השבוע הוא הודיע שטרם מסכים לעשות פגישה כי הקבלן לא נפגש עם כל אחד אלא אם יודע את הרצינות שלו , כך שבעצם לא יצר פגישה, ואף הודיע שלא מתפשר פחות מ 1.5%
ואז הודיע לו ראובן
כפי שאתה יודע אני לא צריך מתווך הבנין מוכר וידוע ואין צורך בתיווך בפרט שהוא לא בלעדי. וע"כ מבקש שמכאן ואילך יפסיק לנסות לתאם פגישה ואני יודע לקבוע פגישה ולא צריך את שירותיך . ואמר לו לגבי התיווך אם רב יפסוק שמגיע לך אז תקבל ואם לא מגיע לך לא נותן לך כלום.

מה הדין

תשובה:

שלום וברכה,

אם המתווך הביא לראובן את המידע על הדירה הנמכרת, ראובן חייב לשלם לו דמי תיווך. אם ראובן ידע מהדירות האלו שנמכרות לפני ששוחח עם המתווך, וביקש מהמתווך רק מידע של מחירים, והמתווך לא פעל להתקשרות בין המוכר לקונה, הקונה לא צריך לשלם דמי תיווך.

ולכן אם אתה יודע מהדירות הנמכרות מעצמך, מותר לך לפנות לקבלן ולבצע את הליך הרכישה ללא המתווך ואתה לא צריך לשלם דמי תיווך.

בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל