לתרומות לחץ כאן

ברכה על שילוח הקן

שאלה:

שלום וברכה.
בקשר לשילוח הקן רציתי לדעת:
1. האם מברכים בשם ומלכות או בלי שם ומלכות או שפשוט מרחיקים את היונה ומרימים בלי ברכה בכלל?
2. שסיפרתי את זה לאבי, (מסורתי) שעמתי בקולו וגם ביקש שאשאל בדיוק מה עושים, שהוא מאוד רוצה לעשות את זה. אבל מכיוון שהוא גר בעיר אחרת ושמע שעושים את זה בלילה, אמר לי לעשות את זה.
האם יש עניין פה של כיבוד הורים בזה שאני מרגיש שהוא מאוד רוצה לקיים את המצווה ולתת לו לעשות זאת או שאין עניין ואני יכול לעשות.
אני יודע שהוא לא יפגע אם אני אעשה אבל יסורי המצפון שלי שואלים אותי.

תשובה:

אין ברכה על שילוח הקן. ראה פתחי תשובה יו"ד סי' רצב שכתב שהסיבה לכך הוא משום שיתכן שהביצים הם מוזרות ולכן אין מברכים על כך. אולם יש שסברו שיש לברך על כך, ראה בספרו של הגר"ח קנייבסקי  נחל איתן עמוד פג שהרחיב בזה. אבל למעשה נהגו שלא לברך. בעיקר אין לברך במקרה שלך שמצאתם את הקן בבית.

לא הבנתי את השאלה לגבי אבא, זמן המצוה בלילה והוא לא יכול לבוא, אז מה יש מקום לשאלה?

מקורות:

פתחי תשובה יורה דעה סימן רצב: בעוף טהור עבה"ט של הרב מהרי"ט ז"ל מ"ש אם מברך על מצוה זו כו'. ועיין בספר בני חיי מ"ש בזה בשם הרב מהר"ח בנבשתי ז"ל [ועיין בספר עיקרי דינים חא"ח סימן יו"ד אות מ"ט הביא בשם תשובת סמא דחיי סימן ג' דמסיק דדוקא הלוקח האם ומשלחם אינו מברך דהוי מצוה הבאה בעבירה אך אם שלחה מתחלה ולקח הבנים ודאי מברך על גוף המצוה וגם שהחיינו כיון דאינו דבר מצוי ותדיר הוי כדבר שקבוע לו זמן (עש"ך לעיל סי' כ"ח סק"ה) ובחי"ד סי' ל"ב אות ט"ז הביא בשם תשו' תורת נתנאל סי' ט' שאין לברך על מצוה זו דשמא יהיו הביצי' מוזרו' ואין לברך מספק ע"ש]:

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. לכאורה יש כאן סיבה נוספת שלא לברך. אנחנו הרי לא בקיאים בסימני עופות טהורים. ככל שמדובר בעוף שיש לנו מסורת כלפיו ניתן יהיה לברך אבל רוב העופות אינם כאלה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל