לתרומות לחץ כאן

ייחוד מטפלת בבית הורי התינוק

שאלה:

שלום, רציתי לדעת לגבי איסור ייחוד, אני עובדת כמטפלת בבית לתינוקת כבת שנה כשזוג ההורים נמצא בבית. לעיתים האם יוצאת וחוזרת במשך היום והבעל נשאר, הדלת סגורה אבל יש אפשרות כניסה מצד חלון המרפסת שנפתח מבחוץ, האם יש כאן בעיית ייחוד? והאם שהות בקומה נפרדת יכולה למנוע את האיסור במידה שחלילה קיים?

תשובה:

שלום וברכה

ככל שהאם יכולה לחזור בכל רגע נתון, זה נחשב כפתח פתוח לרשות הרבים ואין איסור ייחוד, אבל אם יודעים למשל שהיא במקום רחוק ולא יכולה לחזור ברבע שעה הקרובה, זה בהחלט עשוי להיות בעיה. ומה שיש אפשרות להכנס מבחוץ אינו רלוונטי כיון ששום אדם לא יכנס ללא רשות לבית פרטי, היחידה שיכולה להכנס זו האשה. במקרה כזה, אם יש אפשרות שהאשה תנעל אותך עם התינוקת בחדר, או את הבעל, ותיקח את המפתח, זה הכי טוב, שכן כך הוא הכלל: שכאשר יש שני חדרים זה לפנים מזה, ולחדר הפנימי אין יציאה ישירה נפרדת לרשות הרבים אלא צריך לצאת דרך החדר החיצון, אם בחדר החיצון יש בעיה של ייחוד לא מועיל לנעול את הדלת של החדר הפנימי אלא אם כן המפתח אינו ביד אף אחד מהמתייחדים. אם אין אפשרות כזו יש לחשוב על פתרון אחר, אולי יש מקום שאת יכולה לשהות בו עד שהיא חוזרת כארש את כל הזמן נראית לעיני העוברים ושבים ברחוב?

מקורות:
ראה קידושין פא ע"א ובראשונים שם, וע"ע חלקת מחוקק סי' כב ס"ק י, בינת אדם סי' כז כח, דברי מלכיאל ח"ד סי' קב חזון איש אבהע"ז סי' לד, ואגרות משה אבהע"ז ח"ד סי' סה, ודבר הלכה סי' יא סעי' ב.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. בענין מצלמות אבטחה, במידה ואכן יש לאשה גישה נחלקו בזה פוסקי זמנינו, ראה במוריה גליון שסז עמ’ קמ”ח שהביא שם הרב חנוך אלבק שהגר”נ קרליץ שליט”א הסכים לזה, וכן הגרי”ש אלישיב זצ”ל ועוד ע”ש. אולם הגר"ש וואזנר ועוד החמירו בכך. אז זה עוד צירוף עם עוד משהו כדי להתיר אבל לא זה לבד.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל