לתרומות לחץ כאן

רגשות אשמה על העבר – מה עושים?

שאלה:

רציתי להתייעץ איתך.. התחתנתי ולצערי לא התלבשתי באופן צנוע ( מגיעה מרקע דתי אבל כיום לא שומרת שבת). מאז ומתמיד הייתה לי זיקה לדת, אך בשנים האחרונות התרחקתי אבל בלב היה לי מקום לזה וידעתי שמתישהו אני אוכל להתחזק בעתיד.. מאז החתונה אני מרגישה פשוט רגשות אשם ,לא באלי לראות את התמונות וכשאני רואה זה עושה לי רע ואני בוכה. אני מרגישה שהכול קרה כדי לעורר אותי באיזשהו מקום.. שאבין כמה התרחקתי מהדרך שבה הייתי. יש לי רצון גדול מאוד להתחזק, איך אפשר להתחזק בהדרגתיות?איך אפשר להתנתק מהעבר ומרגשות האשם לגבי הצניעות בחתונה? אשמח שתייעצו לי,תודה רבה.

תשובה:

שלום וברכה

אומר לך את האמת הגדולה על היצר הרע, אבל תחשבי על כך היטב, כי זהו סוד גדול!

המטרה של היצר הרע היא אחת: שאת תשארי במקום הלא טוב, תמשיכי ללבוש כמו שאת לובשת, השבת תהיה לא ממש הכשרות וכו'. איך תרגישי לא אכפת לו כל כך, לכן הוא לא מתנגד לרגשות אשם, אדרבה, זה משמח אותו! כמה שתהיי יותר חלשה וכאובה כך יהיו לך פחות כוחות להתחזק באמת ולהתקדם… הוא יסביר לך שבלאו הכי כבר אין לך סיכוי, כי הרי התמונות נמצאות… אז אין מה לעשות! זו דרכו של יצר הרע.

אבל אנחנו מכירים את הטריק הזה… ולא נכנע לו!

אין לחשוב בכלל על מה שהיה, החכמה היא לקום ולעשות מעשה, התחתנת, הבנת יותר את רצינות החיים ואת המשמעות של קשר עם בורא עולם, את היעוד והתכלית של העולם הזה ואת רוצה להתחזק, אז קדימה! בלי לפשפש בעבר, פשוט לעשות טוב!

אינני יודע מה בדיוק מצבך בשמירת המצוות, ולכן אני לא יכול לומר פרטני, אני רק יכול לומר שהדבר הכי יפה והכי ממלא סיפוק ושמחה יעוד ושליחות, זה חיים של תורה ומצוות!

שהשבת בבית תהיה שבת, ללבוש צנוע, למצוא קשר לבורא בתפילה וכו', לקבל הדרכה על כשרות, ובאמת לשאוף להביא את הבית למקום הטוב הזה והשמח הזה!

אני בטוח שאם תעשו בעקביות לאט לאט ומתוך הכוונה בלי רגשות שליליים, שזה נשאיר ליצר הרע בעצמו, בשבילך, רק רגשות חיוביים ושמחים ששואפים ליצירה ובנין של בית יהודי טוב שמח ומאיר, את תעשי את זה! אתם תזכו לכך ויהיה לכם טוב בעולם הזה ובעולם הבא!

מתפללים להצלחתכם ולשמחתכם.

שבת שלום.

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל