לתרומות לחץ כאן

ברכה על פפאיה / ברכה על סלט פירות

שאלה:

מה מברכים על פפאיה המעורבת בפירות בקופסת שימורים?

תשובה:

שלום וברכה

באופן כללי יש ספק גדול מה מברכים על פפאיה, זה ספק אילן ספק לא, ולכן מספק מברכים אדמה. ראה רב פעלים ח"ב סי' ל שמתאר את דרך גדילת האילן הזה, כיצד גזעו חלול ומתייבש לאחר כמה שנים ונופל וכו'.

כאשר זה מעורב בפירות אחרים, כעין סלט פירות, יש ללכת מעיקר הדין אחר הרוב, אם הרוב העץ כל התערובת ברכתה כך, ואם אדמה, הרי שיש לברך על הכל אדמה. ויש שמחמירים להפריד כל מין לעצמו ולברך, על העץ העץ ואדמה על מה שכך ברכתו. כמובן שכאשר כל מה שאדמה כאן הוא פרי זה שיש בו ספק, זה לא יהיה נכון לעשות זאת.

מקורות:

לגבי סלט פירות קצוץ היטב שתמיד יש בכפית מזה ומזה, להכרעת המשנה ברורה תחילת סי' ריב לא צריך להפריד והברכה היא אחת [ראה שם שער הציון וביאור הלכה שהביא שהחיי אדם סובר שכיון שכל דבר ניכר בפני עצמו יש להפריד, אבל הכריע על פי אחרונים רבים שלא כדבריו]. אמנם בשו"ע הרב סי' רד סעי' יז חשש לדעת החיי אדם, וכן חשש לכך בקיצור שו"ע סי' נד סעי' ה, ולכן המחמיר להפריד ולברך תחילה על המועט בפני עצמו, תבוא עליו הברכה, בפרט אם הרוב הוא פרי העץ שאם יברך על הרוב לדעת החיי אדם לא פטר את המיעוט אפילו בדיעבד.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. אם הרוב אננס או הרוב מנגו הדין כנ"ל, אם יש רוב לאחד הצדדים רק בצירוף הפפיאה מעיקר הדין יברך אדמה על הכל, ואם יפריד ויברך כךל שתי ברכות תבוא עליו הברכה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל